Anasayfa / Sağlık Rehberi / Bağımlılık Tedavisi Ve Sıkça Sorulan Sorular / Bağımlılık Tedavisinde İlaçların Yararı Ne Kadardır?
Bağımlılık Tedavisinde İlaçların Yararı Ne Kadardır?

Bağımlılık Tedavisinde İlaçların Yararı Ne Kadardır?

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bağımlılık Tedavisinde İlaçların Yararı Ne Kadardır? Bağımlılık Tedavisinde İlaçların Yararı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bağımlılık Tedavisinde İlaçların Yararı Ne Kadardır yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bağımlılıkta kullanılan ilaçların çoğunluğu, doğrudan bırakmaya yönelik değildir. İlaçlar büyük oranda kullanılan alkol veya madde kesildiği zaman ortaya çıkan yoksunluk belirtilerini gidermek amacıyla kullanılmaktadır.

Bu ilaçlardan benzodiazepinler (diazem, nerivum, xanax, ativan gibi) daha çok sıkıntıyı azaltmak, uykuyu düzenlemek için yararlı olmaktadır. Ancak bunların bağımlılık riski de vardır.

Metadon ise eroin yerine geçen ama eroinin yol açtığı bazı zararlara yol açmayan bir ilaçtır. Ancak metadon da bağımlılık yapan bir ilaçtır, bu nedenle hekim önerisiyle kullanılmalıdır. Suboxone (Buprenorfin) isimli ilaç ta eroin tedavisinde kullanılan ve eroin yerine geçen, ancak uygun bir şekilde kullanılmadığı takdirde bağımlılık yapan bir ilaçtır.

Naltrekson, eroin veya kodein bağımlılığında kullanılabilir. Naltrekson kullanan kişi eroin veya kodein kullanırsa, maddenin herhangi bir etkisi olmamaktadır. Böylece kişinin maddeyi kullanması için nedenler ortadan kalkmaktadır.

Campral isimli ilaç alkol bağımlılığında kullanılır ve alkol isteğini azaltmaya yöneliktir. Antabus ise kişinin alkol içmesini önlemek amacıyla, kişinin bilgisi dahilinde kullanılması gereken bir ilaçtır. Antabus kullanan kişi, alkol alırsa şiddetli bir reaksiyon geçirmektedir. Böylece alkol alımını sınırlamak zorunda kalmaktadır. Naltrekson’un alkol bağımlılığında isteği azalttığı gösterilmiştir.

Antidepresan ilaçlar ise, alkol veya madde kullanımını bırakan kişilerde ortaya çıkabilen depresyonu engellemek, kişinin madde üstüne kontrolünü artırmak ve stres düzeyini düşürmek amacıyla kullanılmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Detoksifikasyon Arındırma (Detox) Nedir?

Detoksifikasyon Arındırma (Detox) Nedir? Detoksifikasyon Arındırma (Detox) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Detoksifikasyon Arındırma (Detox) Nedir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat