Bağımlılığı Etkileyen Etmenler

Bağımlılığı Etkileyen Etmenler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Bağımlılığı Etkileyen Etmenler Nelerdir? Bağımlılığı Etkileyen Etmenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bağımlılığı Etkileyen Etmenler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

• Erken kullanım: Alkol ve madde kullanımı hangi yaşta olursa olsun bağımlılığa yol açmaktadır. Ancak ne kadar erken yaşta madde kullanılırsa, bağımlılık gelişmesi olasılığı da o derecede yüksek olmaktadır. Gelişmekte olan bir beyne zarar verici etkisi çok daha fazla olabilmektedir.

• Kullanım yolu: Uyuşturucu/uyarıcı maddeler çeşitli yollarla kullanılırlar. Sigara şeklinde içmek, damar yoluyla kullanmak, solunum yoluyla almak, hap formunda olan bir maddeyi ağız yoluyla kullanmak veya bazı maddeleri ağızda eriterek ağız mukozasından emilmesi yoluyla kullanmak şeklinde olabilir. Bir maddeyi sigara gibi içmek veya damar içine zerk etmek bağımlılık potansiyelini artırmaktadır. Madde kullanılmasının ardından, kullanılan yolla ilişkili olarak değişen sürelerde madde beyne ulaşmakta ve bu da kuvvetli bir haz doğmasına yol açmaktadır. Bu şiddetli, yoğun “yüksek” olma duygusu birkaç dakika içinde ortadan kaybolabilir, madde kullanan kişilerin giderek “düşme” olarak adlandırdıkları, kötü hissetme durumuna geçer. Kişiler bu “yüksek” olma duygusuna tekrar ulaşabilmek için tekrar tekrar madde kullanırlar.

Maddenin beyne ulaşma süresi kullanım yoluna göre değişir ve etkinin hızlı başlaması bağımlılık gelişmesi olasılığını artırmaktadır. Solunum yoluyla ve damar yoluyla kullanımda madde beyne birkaç saniye içinde ulaşmaktadır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bağımlılık Nedir?

Bağımlılık Nedir? Bağımlılık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bağımlılık Nedir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza...

Kapat