Anasayfa / Alternatif Tıp / Ayurveda / Ayurveda Masajı
Ayurveda Masajı

Ayurveda Masajı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ayurveda Masajı Nasıl Yapılır? Ayurveda Masajı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ayurveda Masajı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ayurveda masajı ılık bitkisel yağlarla yapılır. Ayurveda masajının amacı, bozulmuş olan iç dengeyi düzenlemektir. Masaj; hem rahatlatıcıdır hem de zihin, beden ve ruh arasındaki iletişimi ve dengeyi yeniden sağlamak için yapılır.

Antik zamanlarda ayurvedik masaj, sadece kral ve kraliçelere yapılırdı. Ayrıca savaş öncesi, direnme gücünün artırılması için uygulanırdı. Ayurveda masajında susam yağı, hardal yağı ve zeytinyağı gibi pek çok yağ, aromalandırılarak kullanılır.

Ayurveda masajının faydaları nelerdir?
Ayurveda masajı, kullanılan özel hafif sıcak yağlar sayesinde ağrıları ve tutulmaları giderir. Lenf sistemindeki dolaşımı canlandırır ve güçlendirir. Yaşam gücünün artması için bedeni temizler.

Ayurveda masajında kullanılan yağlar, besleyici ve detoks etkisine sahiptir. Yani arındırıcıdır. Bu da derinin daha canlı ve yumuşak olmasını sağlarken aynı zamanda yaşlanmayı önler. Ayrıca ayurveda masajı stresi azaltarak fiziksel rahatlığın yanında zihinsel huzur da verir.

Ayurveda masajı nasıl yapılır?
Ayurveda masajı, vücuttaki ilgili noktalara ılık bitkisel yağlarla yapılır. Vücudumuzdaki her bölgenin bağlantılı olduğu başka bir bölge vardır. Mesela baş ağrıları için ayak masajı yapılır. Ayurveda masözü bu noktaları çok iyi bilmelidir. Yanlış yapılan masaj, faydadan çok zarar verebilir.

Ayurvedik masaj türleri
Srotabhyanga masajı : Damarlar ve lenf sistemindeki kirli kanın temizlenmesinin yanısıra metabolizmayı çalıştıran masajdır. Bu masaj lenf drenajına benzer ve çoğunlukla bacaklara yapılır. Özellikle ödem, yorgunluk, dolaşım sorunları ve toksinlerden arınmak için tavsiye edilir.

Marma masajı : Oldukça kapsamlı bir masajdır. Kan dolaşımını canlandırır, beynin çalışma gücünü artırır, beden zihin ve ruhun rahatlamasında etkilidir.

Champi masajı : Sadece baş bölgesine uygulanan ve hem masaj sırasında hem de masajdan sonra etkisi uzun süre kalan bir masaj türüdür. Stres ve gerginlik için birebirdir.

Padabhyanga masajı : Hindistanda sık rastlanan bir ayak masajı türüdür. Özellikle migren gibi baş ağrıları, uykusuzluk ve asabiyet durumlarından uzaklaşmak için yaptırılır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ayurveda Çayı

Ayurveda Çayı Nasıl Yapılır? Ayurveda Çayı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ayurveda Çayı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için...

Kapat