Ayakta Deri Soyulması

Ayakta Deri Soyulması

[Toplam:239    Ortalama:2.2/5]

Ayakta Deri Soyulmasının Belirtileri Ve Nedenleri​ Nedir, Tedavisi Nasıldır? Ayakta Deri Soyulmasının Belirtileri, Nedenleri Ve Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ayakta Deri Soyulması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Kuru ve pul pul dökülen ayaklarınız,toplum içinde ayaklarınızı saklamanıza neden olabilir. Kserosis, bir başka deyişle cilt kuruluğu yaygın bir durumdur. Yanlış cilt bakımı ve soğuk hava, şikayetler artırabilir. Çoğu durumda, bu sorunu evinizde kolayca tedavi edebilirsiniz.

Belirtiler
Ayaklarınızın kurumasına ek olarak, cildinizi mat, pürüzlü ve gergin hissedebilirsiniz. Nasır, cildinizin sürtünme ve tahrişe verdiği tepkidir. Nasır, ayakta diğer bölgelere göre cildin daha kalın ve sert olması durumudur. Deride, pul pul soyulma, çatlama ve kızarıklıklar görülebilir. En kötü senaryo; acı ve kanamadır.

Sebepler
Mantar gibi fungal enfeksiyonlar,cildin pul pul dökülmesine neden olabilir. Çevreniz de ayak kuruluğunda önemli rol oynayan bir faktördür. Örneğin kış mevsiminde ayaklar kurumaya yatkındır çünkü merkezi ısıtma havadaki nemi emer. Sıcak banyo ve aşırı güneşe maruz kalmak da,cildin koruyucu yağ tabakasını inceltir. Yaşınızı aldığınızda, cildinizin artık genç olduğunuz zamanlardaki gibi nem tutmadığını fark edeceksiniz. 65 ya da daha üstü bir yaştaysanız, kuruluk problemi artıyor.

Tedavi
Kurumuş bölgeye asla peeling ya da deriyi kesme işlemi uygulamayın. Bu, enfeksiyon riskini artırabilir ve derinizi aşırı çekmenize ya da derin kesiklere yol açabilir. 20 ila 30 dakika boyunca ılık suda ayaklarınızı ıslatın. Bir havlu ile ayaklarınızı kurulayın. Nasırı yumuşatmak ve ölü derilerden kurtulmak için ponza taşı kullanın. Yatmadan önce nemlendirici sürün ve nemlendirici sürdükten sonra nemin hapsolması için koruyucu çorap giyin. Yağ bazlı nemlendiriciler iyi sonuçlar vermektedir. Eğer ayak mantarından muzdaripseniz,eldivenle anti-fungal krem ya merhem sürün. Mantar ellerinize bulaşırsa vücudun diğer bölgelerine yayılabilir.

Önlemler
Banyo ve duş sonrası ayaklarınıza nemlendirici sürmeye özen gösterin. Özellikle günde 2 defa nemlendirici sürmeyi ihmal etmeyin. Çok sıcak suyla banyo yapmayın. Ölü derilerden kurtulmak için sık sık ponza taşı kullanın. Eğer sandalet giyiyorsanız en az 30 faktör güneş kremi kullanın. Ayak mantarı çok bulaşıcıdır bu yüzden Podiatrists Derneği, havuz, duş, tuvalet gibi umumi yerlerde flip flop terlik giyilmesini öneriyor. Ayakkabı ve çorabınızı düzenli olarak değiştirin.

Hususlar
Kuru cilt, derin çatlaklar ve topuk çatlaklarının başlıca sebebidir. Çatlak epidermal doku, bakterilerin derinlere ulaşmasını kolaylaştırır, bu yüzden enfeksiyonu önlemek için ayaklarınızı temiz tutun. Kuru cilt sorunu, günlük hayatınızı etkileyecek kadar büyürse, doktorunuza ya da ayak sağlığı uzmanına başvurun.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Deri Soyulması

Deri Soyulması​ Nedir? Deri Soyulması hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Deri Soyulması yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza...

Kapat