Ayak Tırnaklarındaki Sorunlar Ve Tedavileri

Ayak Tırnaklarındaki Sorunlar Ve Tedavileri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Ayak Tırnaklarındaki Sorunlar Nelerdir? Tedavisi Nasıldır? Ayak Tırnaklarındaki Sorunlar Ve Tedavileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ayak Tırnaklarındaki Sorunlar Ve Tedavileri​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Ne sıklıkta ayak tırnaklarınıza bakım yapıyorsunuz? Tırnaklarınız siyah, sarı ya da soluk mu?

Kış aylarında zavallı ayaklarınız gün boyu ayakkabıların içinde tıkışmış durumda oldukları için, onları unutmanız normal. Ancak şunu aklınızdan çıkarmayın ki; Ayaklarınız enfeksiyon ve yaralara karşı savunmasızdır. Ayrıca, özenerek aldığınız bantlı sandaletlerinizi, çirkin siyah ayak tırnaklarından başka hiçbir şey daha kötü gösteremez. Ayak tırnaklarınızın herhangi birinde bu tür renk değişimleri varsa sorununuz aşağıdakilerden biri olabilir:

Subungual Hematomu/Tırnak Altı Beresi
Bu soruna, tırnak altındaki bir kanama neden olmaktadır. Hematom (tırnak altı beresi), ayak parmağınızı bir yere çarpmanız gibi bir kazadan sonra ortaya çıkabilir. Bu sorun, ayak tırnaklarını, botlarının ya da ayakkabılarının ucuna sürekli çarpan koşucular, yürüyüş yapanlar ve kızakçılar arasında oldukça yaygındır. Eğer ayak tırnağının altında çok fazla kan birikirse, acı katlanılmaz olabilir. Başınıza böyle bir durum gelirse, derhal bir doktora görünün –doktorunuz kanın akmasını sağlayıp acınızı hemen hafifletebilir. Bunu yapmazsanız, tırnağınızın altındaki kan birkaç gün içinde kuruyup kabuklaşır, tırnağınız siyaha döner ve altı ay ya da daha fazla süre, tırnağınızın uzamasını beklemek zorunda kalırsınız, ayrıca tırnağınızın düşme ihtimalini de arttırmış olursunuz. Tırnaklarınızda hematom oluşmaması için spor ayakkabılarınızın ve botlarınızın ayaklarınıza tam olarak uymasına dikkat edin ve tırnaklarınızı kısa tutun.

Psödomonas Bakterisi Enfeksiyonu
Bu bakteri, tırnaklarınızın koyu yeşilimsi bir siyaha dönmesine neden olur. Bu organizma nemli kirlerde ve jakuzilerde yaşar. Bu enfeksiyonu kapan parmaklar, hassaslaşırlar, şişerler, kızarırlar ve tırnaklarınızı çevreleyen deriden iltihap aktığını görebilirsiniz. Eğer parmaklarınız acıyorsa ve iltihaplı görünüyorsa, derhal doktorunuza görünmelisiniz, çünkü iltihap tüm ayağınıza yayılabilir.

Mantar Enfeksiyonları
Mantar enfeksiyonları, tırnaklarınızın renginin değişmesine neden olabilir. Bu tür enfeksiyonlar tırnakların, siyahtan ziyade koyu sarı ya da kahverengi görünmesine yol açar. Tırnaklar genel olarak kalın ve ufalanıyormuş gibi görünür ve parmakların arasındaki ve ayağın üzerindeki deri pul pul dökülerek, kaşınmaya başlar. Dermatoloğunuz, mantar için ayağınıza test yapacak ve muhtemelen size mantar önletici haplar ya da kremler verecektir.

Melanoniki Striata
Melanoniki, tırnakların üzerindeki koyu renk çizgilere verilen addır. Bu artan pigmentlerin neden olduğu zararsız bir durumdur ve daha çok koyu ten rengine sahip insanlarda görülmektedir.

Ayaklarınız, vücudunuzun bütün yükünü taşıyan yerlerinizdir, bundan dolayı onlara iyi bakmanız gerekir. Tıpkı teninizdeki benlerde olduğu gibi, tırnaklarınızda da yeni bir renk değişimi, hızlı büyüme ya da aniden koyulaşma fark ederseniz, hemen dermatoloğunuza başvurun. Doktorunuz, kara tümör (melanom) olup olmadığını kontrol etmek için tırnaklarınıza biyopsi yapacaktır ve sorunlarınız daha büyümeden gerekli önlemler alınacaktır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Ayaklarınız İçin Özel Bakım

Ayaklarınız İçin Özel Bakım Önerileri Nelerdir? Ayaklarınız İçin Özel Bakım hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ayaklarınız İçin Özel Bakım​ ​yazısını sadece bilgi edinme...

Kapat