Anasayfa / Sağlık Rehberi / Aşk Ve İlişki Bağımlılığı / Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Gerçeğin Kaybı
Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Gerçeğin Kaybı

Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Gerçeğin Kaybı

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Gerçeğin Kaybı Nedir? Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Gerçeğin Kaybı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Gerçeğin Kaybı yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Kişi gerçeği değerlendiremez. Nedenleri ve sonuçları açıklayamaz. Dürtüsel davranır. Gerçek değildir. Gerçeği insan yaratır ve kendisi yok eder. Kişi madde kullandığı zaman ya da aşık olduğu zaman gerçek yiter. Ama insan gerçeği test etme merakındadır. Gerçeğin olduğu yerde acı da vardır. Acıdan kaçmak aslında gerçekten kaçmaktır. Acıdan kaçarak insan gerçek üstünü yakalar.

Objektif realite ile fantezi ya da majik görüş arasındaki fark kalkmıştır. Öyle bir şey olacaktır ki, o maddeyi bırakacaktır, ya da bir araya geleceklerdir. Hep birileri ya da bir şeyler engeldir. Annesi şöyle yapsa bırakacaktır, ya da babası dese sevgilisi ona dönecektir.

Burada psikanalitik görüş, bilişsel davranışçı teori ile harman edilerek, bulgular tanımlayıcı (deskriptif) bakış açısıyla sunulmaktadır. Bağımlılık sözcüğü daha çok medikal bakış açısını temsil eden bir sözcüktür. Her bağımlılığın içinde muhakkak bir tutku vardır. Her tutku ise bir bağımlılık olamaz, en azından medikal modele uymayabilir. Ancak her ikisinin birer kardeş olduğu da su götürmez bir gerçektir.

Kullanılan savunma mekanizmaları hep aynıdır. Projeksiyon, introjeksiyon, inkar ve represyon. Peele bağımlılığı şöyle açıklamaktadır: “Kişinin bir duyguya, bir nesneye ya da bir diğer insana bağlılığı, kendisinin ve çevresindeki diğer şeylerin değerini ya da onlarla başa çıkma yetisini öyle azaltır ki, kişi buna yaşamındaki tek ödül olarak giderek bağlanır.” Cummings ise “bağımlılığın kişinin ağzına bir şey koymaktan öte, yaşam biçimini belirleyen bir davranışlar topluluğu” olarak açıklar.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Özdeşleşme, Dışlanma

Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Özdeşleşme, Dışlanma Nedir? Aşk Ve İlişki Bağımlılığında Özdeşleşme, Dışlanma hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Aşk Ve İlişki Bağımlılığında...

Kapat