Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Aşılama Tedavi Yöntemi / Aşılama Sürecinde Mutlaka Yumurtlama Tedavisi Gerekli Midir?​
Aşılama Sürecinde Mutlaka Yumurtlama Tedavisi Gerekli Midir ?

Aşılama Sürecinde Mutlaka Yumurtlama Tedavisi Gerekli Midir?​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Aşılama Sürecinde Mutlaka Yumurtlama Tedavisi Gerekli Midir?
Aşılama Sürecinde Mutlaka Yumurtlama Tedavisi Gerekli Midir? Aşılama Sürecinde Mutlaka Yumurtlama Tedavisi Gerekli Midir hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Aşılama Sürecinde Mutlaka Yumurtlama Tedavisi Gerekli Midir yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Aşılama teorik olarak yumurtlama tedavisi uygulanmadan yani doğal yumurtanın çatlamasını takiben de yapılabilir. Ancak yumurtlama tedavileri ile birlikte aşılama yapılması genellikle tercih edilmektedir. Bu dayumurta sayısının artmasını sağlayacak ve etkinliğin artmasını ve daha yüksek başarı oranını getirecektir. Yumurtlama tedavisi (ovulasyon indüksiyonu), klomifen ( klomen, serophene, gonaphene gibi) veyaiğnelerle (gonadotropinlerle) yapılabilir. Aşılamada antagonist adı verilen ilaçların kullanılması da önceleri önerilmiş ancak belirgin bir yarar getirmemekle birlikte maliyeti belirgin olarak arttırdıklarından dolayı günümüzde pek tercih edilmemektedirler. 

Genelde uygulanan yumurtlama tedavisinin gonadotropinler ile (GonalF, Puregon, Menogon vb) yapılması, yumurta büyüklüğünün ultrason muayenesi ile 2-3 günde bir takip edilmesi ve follikül (yumurtlama kisti) çapı yaklaşık olarak 17-18 mm olduğunda çatlatma iğnesi yani hCG (Pregnyl, Ovitrelle vb.) ile tetiklemesini takiben 36 saat sonra aşılamanın gerçekleştirilmesidir. Aşılama iki kez veya tek kez yapılabilir. 24 saat arayla iki kez aşılama yapılması da geçmişte çok defalar uygulanmış ancak tek sefer yapılan aşılamadan anlamlı bir üstünlük göstermediği ve maliyeti arttırdığı için tercih edilmemektedir. Kanıta dayalı tıp bilgilerine dayanılarak önerilen bu yöntem ile aşılama etkinliği en yüksek düzeyde olacaktır..

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Aşılama İle Gebe (hamile) Kalanlar Ne Yapmalı, Nelere Dikkat Etmeli?

Aşılama İle Gebe (hamile) Kalanlar Ne Yapmalı, Nelere Dikkat Etmeli?​ Aşılama İle Gebe (hamile) Kalanların Dikkat Etmesi Gerekenler hakkında sizin için topladığımız bilgiler...

Kapat