Anasayfa / Gebelik Yöntemleri & Kısırlık / Tüp Bebek Tedavi Yöntemi / Aşılama İle Tüp Bebek Arasındaki Fark Nedir?​
Aşılama İle Tüp Bebek Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Aşılama İle Tüp Bebek Arasındaki Fark Nedir?​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Aşılama İle Tüp Bebek Arasındaki Fark Nedir?

Aşılama İle Tüp Bebek Arasındaki Fark Nedir?​ Aşılama İle Tüp Bebek Arasındaki Farklar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Aşılama İle Tüp Bebek Arasındaki Farklar yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Aşılama erkek sperminin yıkanıp ayıklanarak en hareketli ve en sağlıklı kısmının rahim içine verilmesi işlemidir. Bu işlem sırasında ilk olarak yumurtaların çatlamış olması gerekmektedir. Bu durumdan dolayı aşılama işlemi sırasında ilk olarak kadın yumurtlama dönemi takip edilir.

Aşılama Yönteminde Nasıl Bir Yol Çizilir?
Ya doğal yoldan ya da doktor tarafından verilen ilaçlarla yumurtanın çatlaması beklenir. Çatlak oluşumu belirlendikten sonra aynı gün erkekten sperm alınarak yıkanır ve en iyi kısmı rahim içerisine verilir. Bu durum döllenme şansını artıran bir durumdur. Kadının yumurta sayısının fazla olması, erkeğin sperminin en kaliteli kısmının rahim içerisine gönderilmesinden dolayı gebelik şansı artar. Spermin rahim ağzından rahim içerisine daha kolay ulaşmış olması da şansı artıran faktörlerdendir.

En iyi şartlarda bile yapılan bu işlem yüzde 17-18 arasında bir başarıya sahiptir. Her hastaya uygulanmaz. Hastanın tüplerinin açık olması gerekmektedir. Spermlerin de yıkanmasından sonra en az 3 milyon sperm kalması gerekmektedir. Aşılama genellikle sorunsuz yani hamile kalmak için bir engeli bulunmayan kişilerde uygulanır.

Tüp bebeğe göre ücretleri daha az olan bir yöntemdirAşılamada bir sınır yokturAma 4-5 denemede başarı yoksa tüp bebek uygulamasına gidilebilir.


Tüp Bebek Uygulamasına Ne Zaman Karar Verilir?
Tüp bebek uygulamasında ise aşılamada başarılı olamamıştüpleri tıkalısperm sorunu olan( yetersiz sayıda sperm veya kalitesi düşük sperm) ve kadının yaşının ilerlemiş olması gibi durumlarda uygulanırAşılamaembriyonun oluşması için spermin rahime yerleştirilmesi işlemidir. Tüp bebek ise embriyonun laboratuvar ortamında hazırlanarak kadının rahmine yerleştirme yöntemidir.


Tüp Bebek Yöntemi Öncesinde Anne Adayına Ne Gibi İşlemler Uygulanır?
Tüp bebeğe karar verilmeden önce ilk olarak çeşitli testler uygulanır. Test sonuçlarına göre tüp bebek uygulamasına karar verilir. Tüp bebek uygulaması daha uzun süren bir işlemdir. Yaklaşık olarak 1,5 aylık bir zaman sürebilir. Yumurtalar olgunlaştırılır, toplama işlemi yapılır. Sperm alınır ve laboratuvar ortamında embriyolar oluşturulur. En son olarak da embriyoların rahme transfer işlemi gerçekleştirilir.


Tüp Bebek Transferi Sonrası Neler Yapılır?
Transferden sonra da hormon ilaçları alınmaya devam edilir. Embriyonun laboratuvar ortamında hazırlanması gebelik şansını aşılamaya göre yüzde 75-80 daha fazla artırılır. Yine aşılamaya göre daha pahalı bir işlemdir. Tüp bebekte deneme sayısında bir sınırlama yokturMaddi ve manevi güce bağlıdır. Bu uygulamayı yaptıracak olan kişilere çevrelerindeki yakınları her türlü maddi manevi destek olmalıdırlar. Tüp bebek ile tedavi süreci meşakkatli ve sabır isteyen bir süreçtir.


Transfer Sonrası Bebekler Tuttuğunda Anne Adayı Nasıl Beslenmeli?
Anne adayı transfer sonrasında beslenmesine dikkat etmelidir. Günlük taze yumurta ve taze et ile beslenmeli ve GDO’suz besinlerle tamamen sağlıklı beslenerek vücudunu kuvvetlendirmelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmanın Zararı

Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmanın Zararı Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmak Zararlı mıdır ? Tüp Bebek Tedavisinde Spor​ Yapmanın Zararı hakkında sizin...

Kapat