Arpacık

Arpacık

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Arpacık Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Arpacık hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Arpacık yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Arpacık Nedir?
Arpacık, kıkırdaktan oluşan göz kanarlının iltihaplanması sonucunda alt göz veya üst göz kapaklarında oluşan şişliktir. İç ve dış arpacık olarak iki türde arpacık vardır. Dış arpacıkta, şişlik genelde kirpik diplerinde oluşur ve şişlik dışarıdan görülür aynı zamanda iç arpacığa göre daha az ağrılıdır. İç arpacıkta ise şişlik göz kapağı içerisinde oluşur, dışarıdan bakıldığında görülmez ancak meydana getirdiği şişlikten fark edilir. İç arpacık, dış arpacığa göre daha ağrılıdır çünkü birken iltihap daha hassas olan göz kapağı içine doğru birikir.

Arpacığın Belirtileri Nedir?
Arpacık genel olarak 2-3 gün içerisinde kaşıntı ve yanmayla kendini gösteren bir hastalıktır. İlerleyen günlerde oluşan şişlik daha da büyür ve içerisi iltihapla dolar bu sırada gözde batma hissi oluşur. Arpacık çıkan gözde ışığa karşı bir hassasiyet oluşur, ışık gözü rahatsız etmeye başlar.

Arpacık Neden Olur?
Arpacık oluşmasında en büyük etken vücut direncinin düşmesidir, yani vücudumuzun direncini düşüren her şey arpacığı tetikleyebilir bu yazılanlara örnek olarak; yazın güneşte fazla kalınması, uzun süre uykusuz kalınması, gribal bir enfeksiyon geçiriyor olmamız vb

Göz temizliğine yeterince dikkat edilmemesi de arpacığı tetikler çünkü gözlerle alakalı temizlin yeterince yapılamaması nedeniyle göz kanallarının tıkanma olasılığı artacaktır. Örnek verecek olursak gözlerde bırakılan makyaj artıkları arpacık oluşmasına neden olabilir.

Arpacığın Tedavisi Nasıl Yapılır?
Arpacık, müdahale edilmezse genel olarak kendiliğinden geçen bir rahatsızlıktır. Fakat özellikle ”iç arpacık” bazen oldukça ağrılı olduğu için müdahale edilmesi gerekebilir. En etkili tedavi her zaman olduğu gibi rahatsızlığa neden olan etkeni ortadan kaldırmak yani arpacık için düşünecek olursak; vücudu dirençli tutmaktır.

Arpacık tedavisinde çok önemli bir nota vardır; eğer arpacık ilk defa çıkıyorsa ve bunu erken fark ettiyseniz en kısa zamanda bir göz doktoruna gidip tedavinizi yaptırın böylece arpacığın daha sonra tekrardan çıkmasını büyük olasılıkla engellemiş olursunuz.

Arpacık yeni çıkıyorsa bir takım damlalarla tedavisi mümkündür fakat enfeksiyon ilerlemiş ve şişliğin içi iltihapla dolmuşsa artık göz damlası işe yaramayacaktır. Bunun yerine artık antibiyotik tedavisi yapılmalıdır.

Bazı durumlarda arpacık iyileşmiş gibi görülür yani ağrılar geçmiştir fakat arpacık çıkan yerde bir şişlik kalmıştır bu şişliğin giderilmesi için ameliyat gerekebilir

Arpacığı kesinlikle sıkmayın bu daha da ciddi sorunlar yaratabilir. Arpacığı sıkmanız durumunda iltihabın daha da yayılmasına neden olabilirsiniz.

Arpacık İçin Evde Nasıl Bir Tedavi Yapılabilir?

  • Bilinen en etkili ev tedavisi, sıcak kompleks uygulamasıdır; temiz bir kumaş veya pamuk dayanılabilecek sıcaklıkta olan suya daldırılıp göz üzerine konulur bu işlem günde 3-4 defa yarım saatlik seanslarla yapılırsa sıcaktan ötürü iyice sıvılaşan iltihabın, açılan göz kanallarında atılması kolaylaştırılır böylece gözde ciddi bir rahatlama sağlanır.
  • Arpacığın olduğu yere sarımsak sürülmesi arpacığın tedavisinde etkilidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Göz Kuruluğu

Göz Kuruluğu Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir? Göz Kuruluğu hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Göz Kuruluğu yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız...

Kapat