Amfetamin

Amfetamin

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Amfetamin Nedir? Amfetamin hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Amfetamin yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Hap ya da beyaz toz halinde bulunur. Ağızdan alınabilir, buruna çekilebilir, damardan verilebilir.Ülkemizde yasal olarak bulunmamakla birlikte halen tıbbi kullanımı olan ilaçlardır. Captagon, Ritalin, Dexedrine bu ilaçlardan bazılarıdır.

Amfetamin alımını takiben şizofreni benzeri bir tablo gelişebilir. Yoksunluk belirtileri arasında sıkıntı, mutsuzluk ve çöküntü hali, güçsüzlük, hareketsizlik, kabuslar, fazla uyuma, başağrısı, terleme, mide ve kas krampları sayılabilir. Amfetaminler ülkemizde uyarıcı, zihin açıcı olarak bilinmektedir. Bunlar genellikle performans artırıcı ve keyif verici etkilerinden dolayı kullanılmaktadır. Sınavlara hazırlanan öğrencilerde, uzun yol şöförlerinde, zamanında yetiştirilmesi gereken işleri olan kişilerde sıklıkla amfetamin kullanımına rastlanır.

Amfetamin kalp damarlarını tıkanmasına, beyin damar hastalıklarına, şiddetli hipertansiyona ve iskemik kolitise (barsakların oksijensiz kalması) neden olur.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı)

Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı) Nelerdir? Uçucu Ve Yapıştırıcı Maddeler (Bali, Tiner, Çakmak Gazı) hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki...

Kapat