Anasayfa / Sağlıklı Beslenme / Sağlığa Yararlılar / Alzheimer ve Parkinson’un Düşmanı Kuruyemiş
Alzheimer ve Parkinson’un Düşmanı Kuruyemiş​

Alzheimer ve Parkinson’un Düşmanı Kuruyemiş

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Kuruyemişin Faydaları​ Nelerdir? Kuruyemişin Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alzheimer ve Parkinson’un Düşmanı Kuruyemiş​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​İspanya’daki bir grup bilim adamı 55_90 yaş aralığında 7 bin bireyin beslenme alışkanlıklarını ortaya koyan bir rapor hazırladı. Yapılan araştırmalar, yeterli ölçüde tüketilen kuruyemişin kalp-damar, tansiyon hastalıklarında, kanserle mücadelede ve diğer birçok hastalıkta riskleri aza indiren ve ömrü uzatan etkileri olduğunu ortaya koydu.

Yer fıstığı, badem, fındık, antep fıstığı,ceviz, kabak çekirdeği kanser ve kalp krizi riskini önemli ölçüde düşüren kuruyemişlerin başında geliyor. Sonuçlar: özellikle cevizin alfa-linolenik asit ve bitkilerde doğal bir savunma sistemi olarak görev yapan, aroma, renk ve tat sağlayan fitokimyasallar, magnezyum, kalsiyum ve potasyum gibi mineraller bakımından zengin olduğunu, bunun da sağlığı olumlu etkilediğini vurguladı. Cevizin kan kolesterolünü düşürücü etkisinin de bilimsel olarak kanıtlandığına dikkati çeken araştırmacılar cevizin enerji içeriğinin oldukça yüksek olması nedeniyle günde 30-45 gramdan fazla tüketilmesini önermediklerini bildirdi. Bunun yanısıra E vitamini bakımından zengin olan kuruyemişlerin aynı zamanda Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına karşı da koruyucu olduğu ispatlanmıştır.

Kabuklu yemişleri haftada 3 defadan fazla tüketenlerin vücut kitle indeksinin daha düşük, bel çevresinin daha dar, yüksek tansiyon ve diyabet riskinin daha az olduğu görüldü. Ayrıca bu kişilerin daha az sigara içtiği ve fiziksel olarak daha aktif olduğu, daha fazla sebze, meyve ve balık tükettikleri belirlendi.Sağlıklı yaşam ve dinç bir vücut için kuruyemiş tüketiminin önerilmesine karşın aşırı miktarda tüketilmemesi gerektiği bilinmelidir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bin Bir Derde Deva Olan Kudret Narı Nedir, Faydaları Nelerdir?

Kudret Narının Faydaları​ Nelerdir? Kudret Narının Faydaları​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bin Bir Derde Deva Olan Kudret Narı Nedir, Faydaları Nelerdir ​yazısını sadece bilgi...

Kapat