Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Nörolojik Hastalıklar / Alzheimer & Beyin Yaşlanması Önlenebilir Mi?
Alzheimer & Beyin Yaşlanması Önlenebilir Mi?

Alzheimer & Beyin Yaşlanması Önlenebilir Mi?

[Toplam:1    Ortalama:3/5]

Alzheimer & Beyin Yaşlanması Önlenebilir Mi? Alzheimer Hastalığını Önleme Yolları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alzheimer & Beyin Yaşlanması Önlenebilir Mi ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Unutkanlık ne zaman hastalık sayılır?
Unutkanlık, herkesin yaşayabileceği sık rastlanan bir sorundur. Hepimiz zaman zaman tanıdıklarımızın isimlerini, eşyalarımızı nereye koyduğumuzu, hangi ayda olduğumuzu unuturuz. Bunlar basit unutkanlıklardır ve unuttuğumuz şeyleri çoğu kez kısa süre içinde hatırlarız. Yorgunluk, stres, yoğun çalışma gibi etkenler bu unutkanlıkların artmasına neden olabilir ama bunlar günlük yaşantımızı etkileyecek boyutta değildir. Unutkanlık, günlük hayatı etkilediğinde ve basit gündelik işlerin yapılmasını aksattığında hastalık habercisi olabilir.

Alzheimer hastalığı nedir?
Yaklaşık 100 yıl önce Alois Alzheimer adında bir Alman doktor tarafından tanımlanan Alzheimer hastalığı, zihinsel işlevlerde bozulmaya yol açan, ilerleyici bir beyin hastalığıdır. Bu hastalıkta hafıza, konuşma, yön bulma, insanları tanıma gibi konularda sorunlar yaşanır, günlük işler yerine getirilemez ve davranış bozuklukları görülebilir. Alzheimer hastalığı, halk arasında genel olarak “bunama” diye adlandırılan durumun en sık rastlanan nedenidir. Hastalığın sebebi, beyindeki bazı hücrelerin bilinmeyen nedenlerle ölmesidir.

Alzheimer hastalığı dışındaki unutkanlık ve bunama nedenleri nelerdir?
Depresyon, B12 vitamini eksikliği, beyin damar hastalıkları, AIDS, kafa yaralanmaları, beyin tümörleri, zehirlenmeler, infeksiyonlar, hipotiroidi, alkolizm ve bazı ilaçlar benzer bellek bozukluklarına yol açabilir. Genel olarak demans (bunama) adı verilen bu tablonun kesin teşhisi, ancak hekim tarafından kapsamlı olarak araştırıldıktan sonra konabilir.

Alzheimer hastalığı kimlerde ve neden oluşur?
Alzheimer hastalığına, genellikle ileri yaşlarda rastlanır. 40 ve 50’li yaşlarda da görülmekle birlikte, 60 yaşın üzerindeki kişilerde daha fazla ortaya çıkar. Kadınlarda biraz daha fazla rastlanılmasının yanı sıra, her iki cinsiyette de görülebilir. Hastalığın nedeni henüz tam olarak bilinmemekle birlikte, araştırmalarda ailesinde Alzheimer hastalığı bulunanlarda hastalık oluşma riskinin biraz daha yüksek olduğu saptanmıştır. Ancak bu ailesinde Alzheimer hastası bulunan herkesin Alzheimer hastası olacağı anlamına gelmez. Alzheimer hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir.

Alzheimer hastalığının sıklığı nedir?
Alzheimer hastalığı 65 yaşın üzerindeki her 10-20 kişiden birinde görülürken, 85 yaşın üzerinde neredeyse her iki kişiden birinde ortaya çıkmaktadır. Genel olarak yaşlılarda sık karşılaşılan dördüncü hastalıktır. Günümüzde yaş ortalamasının yükselmesi nedeniyle, çevremizdeki Alzheimer hastalarının sayısı da artmaktadır. Şu anda Türkiye’de yaklaşık 300 bin civarında Alzheimer hastası olduğu bilinmektedir.

Alzheimer hastalığı nasıl başlar ve ilerler?
Alzheimer hastalığı, genellikle yavaş ilerleyen, ancak geri dönüşümsüz bir hastalıktır. Başlangıçta fazla belirti vermez. Öncelikle yakın geçmişi hatırlayamama şeklinde ortaya çıkar. Kişi sabah ne yediğini, bir önceki gün eve kimlerin geldiğini anımsayamaz. Zamanla isimleri, yolları, tarihleri unutma veya karıştırma, eşyalarını sık sık kaybetme, karar verme güçlüğü, isteksizlik ve ilgisizlik, duygu ve davranışlarda değişiklik gibi belirtilerle devam eder ve bunlar giderek daha fazla dikkat çekici hale gelir. Hasta aynı soruları tekrar tekrar sorar, bazen sorulan sorulara anlamsız cevaplar verebilir. Dışarıda, hatta evin içinde bile yönünü kaybedebilir. Bu belirtiler hastanın kendisinde de sıkıntı yaratır ve hasta sinirli ya da içine kapanık hale gelebilir. Sinsice ilerleyen tüm bu zihinsel bozukluklara hastalığın ileri dönemlerinde yürüyememe ve idrarını tutamama gibi işlevsel bozuklukların ilavesiyle hasta günlük işlerini yapamaz hale gelir. 5-10 yıl içerisinde tamamen bakıma ve hatta yatağa bağımlı hale gelen hastanın yardımsız yaşayamaması, ailesi ve ona bakan kişiler için ciddi bir yük oluşturur. Bu nedenle, hastalığın erken dönemde teşhis edilerek gerekli tıbbi desteğin sağlanması çok önemlidir.

Alzheimer hastalığının tanısı nasıl konur?
Orta yaşın üzerindeki hastalarda bu tip belirtilerle karşılaşıldığında, bu durumun yaşlanmanın doğal bir sonucu olduğu düşünülmemelidir. Bu belirtilerin Alzheimer hastalığının habercisi olabileceği bilinmeli ve bir hekime başvurulmalıdır. Hekim kesin tanı için bazı tetkikler yapılmasını isteyebilir. Kan tahlilleri ve beyin filmleri çekilmesi gerekebilir. Bu şekilde Alzheimer hastalığı diğer demans, yani bunama tiplerinden ayırt edilerek kesin tanı konulur. Alzheimer hastalığının habercisi olabilecek belirtiler nelerdir?
Temel olarak 10 belirti, Alzheimer hastalığının habercisi olarak nitelendirilebilir. Bunlardan bir ya da birkaçının varlığı, zaman kaybetmeden bir nörolog (sinir hastalıkları uzmanı), psikiyatrist (ruh hastalıkları uzmanı) ya da tanıdığınız bir hekime başvurulmasını gerektirir.

1- Günlük yaşamı etkileyecek düzeyde unutkanlık (özellikle yakın tarihli olayları ve insan
isimlerini anımsayamama)
2- Günlük işleri yerine getirmede güçlük çekme (alışveriş, yemek pişirme ya da basit bir aleti
çalıştırma)
3- Sözcükleri bulmakta zorlanma
4- Tarihleri ve bilinen yolları unutma
5- Basit konularda karar verme güçlüğü (giysi seçimi)
6- Hesap ya da planlama yapma gibi pratik düşünme becerilerinin azalması
7- Eşyaları yanlış yerlere koyma (buzdolabına ayakkabı çekeceği koyma)
8- Ruh hali ve davranışlarda değişiklik (kolayca ağlama ya da sinirlenme)
9- Kişilik değişiklikleri (çevresindeki insanları suçlama)
10- Sorumluluktan kaçınma Beyin Yaşlanması Önlenebilir mi?

Beynimiz yaşlandıkça birçok yeteneği kaybeder. Beyin yaşlanması sadece hatırlamanın güçleşmesi, unutmaların sıklaşması demek değildir. Beyin yaşlanmasının daha pek çok belirtisi vardır. Beyin yaşlandıkça eskisinden çok daha zor öğrenmektedir. Yaşlanan beyin daha güç odaklanmakta, dikkati azalmaktadır. Ayrıca yürümek, konuşmak, duymak, düşünmek gibi beyin ve sinir sistemiyle ilişkili fonksiyonların çoğunda bozulmalar görülmektedir. Önemli olan beyni bir bütün olarak güçlendirmeye odaklanmaktır. Aklımızı geliştirmek ve daha güçlü bir hafızaya sahip olabilmek için beden ve zihin sağlığımızı korumamız gerekmektedir.

Beyni geliştiren oyunlar ve zihni besleyen besinlerle yaşlanan ve yavaşlamaya mahkum olan beynimizi yeniden harekete geçirebiliriz.

Yaşlanmayı önlemede neler yapabiliriz?
Doğru ve dengeli beslenerek, stresi hayatımızdan uzaklaştırarak ve zihnimizi daima aktif tutarak beynin kimyasal mekanizmasını düzenleyebiliriz:

  • Her sabah güne yoga veya meditasyon yaparak başlanması,
  • En az 8 saat uyku uyunması,
  • Aerobik egzersizlerinin düzenli yapılması,
  • Klasik müzik veya aynı formda başka türde eserlerin dinlenmesi,
  • Hafızayı destekleyici Gingko Biloba gibi bitkilerin dengeli tüketilmesi,
  • Beyni yapılandıran oyunlar; kelimeler veya resimlerden oluşan yap-bozlar, bilmeceler ve çapraz bulmacaların uygulanması,İlerleyen yaşa rağmen beynin performansının korunmasına ve güçlü bir zihne sahip olmaya yardımcı olacaktır.

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Alzheimer

Alzheimer Hastalığı Nedir? Alzheimer hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alzheimer ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza...

Kapat