Anasayfa / Sağlık Rehberi / Alkol Bağımlılığı / Alkol Kullanımının Karaciğer Ve Sindirim Sistemine Etkileri
Alkol Kullanımının Karaciğer Ve Sindirim Sistemine Etkileri

Alkol Kullanımının Karaciğer Ve Sindirim Sistemine Etkileri

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Alkol Kullanımının Karaciğer Ve Sindirim Sistemine Etkileri Nelerdir? Alkol Kullanımının Karaciğer Ve Sindirim Sistemine Etkileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alkol Kullanımının Karaciğer Ve Sindirim Sistemine Etkileri yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Alkol kullanımının karaciğer ve sindirim sistemine etkileri;

  1. Karaciğer üstüne etkisi: Alkol sindirim sisteminde emildikten sonra karaciğerde yıkıma uğrar. Alkol kullanım bozukluklarında karaciğer harabiyeti ortaya çıkar. Karaciğerde yağlanma ile başlayan bu harabiyet giderek hepatit, geri dönüşü olmayan karaciğer harabiyeti ve siroza kadar ilerler. Son evrede karaciğer yetmezliği ve ölüm gelişir. Karaciğer harabiyetinin başlangıç döneminde alkol kullanımı bırakılacak olursa bu hasarda düzelme görülür. Düzelme ortaya çıktıktan sonra tekrar alkol kullanımı başlayacak olursa yine hızla karaciğer harabiyeti ortaya çıkmaktadır. Karaciğerde bozukluk ortaya çıktığında hangi aşamada olursa olsun derhal alkolün bırakılması önemlidir.
  2. Üst sindirim sistemi üstüne etkisi: Yetersiz beslenmeye bağlı olarak dilde enflamasyon görülebilir. Yutakta (özofagus) ülserler ortaya çıkabilir. İleri evrelerde yutakta varisler ve ölümcül kanamalar olabilir.
  3. Mide üstüne etkisi: Alkol midede Helicobacter pylori adı verilen bir basilin üremesini kolaylaştırır. Bunun sonucu olarak gastrit ve ülser gelişir. Alkol aynı zamanda reflü gelişmesi olasılığını da artırmaktadır. Aynı zamanda midenin boşalmasını geciktirmesi nedeniyle de mide şikayetlerine neden olabilir.
  4. İnce barsak üstüne etkisi: İnce barsak hareketlerinde bozulma ortaya çıkararak vücut için önemli olan birçok besinin emilmesini bozar. Bunun sonucu ciddi tıbbi sonuçları olan beslenme bozuklukları ortaya çıkmaktadır.
  5. Kalın barsak üstüne etkisi: Alkol bağımlılığının ileri evresinde karaciğer hasarı ile ilişkili olarak hemoroid (basur) görülebilir. Barsak hareketlerinin bozulmasına neden olarak hemoroidi (basur) olan kişilerde bunun nüks etmesine neden olabilir.
  6. Pankreas üstüne etkisi: Alkol pankreas enzimlerinin sızmasına neden olabilir. Bu da pankreas kanalının tıkanmasına ve akut ve kronik pankreatite neden olur. Bu ciddi tıbbi bir durumdur ve tekrar edebilir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Alkol Kullanımının Merkezi Sinir Sistemine Etkisi

Alkol Kullanımının Merkezi Sinir Sistemine Etkileri Nelerdir? Alkol Kullanımının Merkezi Sinir Sistemine Etkileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alkol Kullanımının Merkezi Sinir...

Kapat