Anasayfa / Sağlık Rehberi / Alkol Bağımlılığı / Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​
Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​

Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​ Nelerdir? Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alkol Kullanımının Beslenme, Uyku Ve Hamileliğe Etkileri​ yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Alkol kullanımın beslenme, uyku ve hamileliğe etkileri;

  • Beslenme: Alkol boş bir kalori kaynağıdır. Besin değeri olmayan bir maddedir. Bu beslenme bozukluğunun en önemli sonucu vitamin eksikliklerine neden olmasıdır. Tiamin (B1 vitamini) eksikliği hafıza bozuklukları, kalp hastalıkları ve sinir uçlarında harabiyete neden olmaktadır. B6 vitamin eksikliği nörolojik, kan hastalıkları ve cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Vitamin eksiklikleri aynı zamanda kansızlık (anemi) ile sonuçlanmaktadır. Beslenme bozuklukları ve vitamin eksiklikleri ile ilişkili hastalıkların düzelebilmesi için alkolün kesilmesi şarttır. Tedavide bu vitaminlerin yerine konması gereklidir.
  • Uyku: Birçok alkol bağımlısı uyuyabilmek için alkol aldığını söyler, oysa alkol özellikle uykunun başlangıç ve orta evresinde bozukluk ortaya çıkmasına neden olur. Alkol kullanım bozukluğu olmasa dahi orta düzeyde alkol tüketildiği zaman uykunun hızlı göz hareketleri (REM) evresinde değişim olmasına yol açar. Alkol bağımlılığında alkolün kesilmesinden sonra canlı rüyalar ve uyku bozukluları ortaya çıkar. Uyku apnesi alkolle daha şiddetlenir.
  • Hamilelik: Hamilelikte haftada 1-2 standart alkol tüketimi düşük nedeni olabilir. Alkol bağımlılarında bebekte ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır. Bebeğin anne karnında ve doğum sonrasında gelişiminde bozukluk görülür. Bu nedenle hamilelikte alkol kullanımından kaçınılması gerekmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Alkol Kullanımının Üreme Sistemine Etkileri

Alkol Kullanımının Üreme Sistemine Etkileri Nelerdir? Alkol Kullanımının Üreme Sistemine Etkileri hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alkol Kullanımının Üreme Sistemine Etkileri yazısını sadece bilgi...

Kapat