Anasayfa / Sağlık Rehberi / Alkol Bağımlılığı / Alkol Bağımlılığında Psikososyal Tedavi
Alkol Bağımlılığında Psikososyal Tedavi

Alkol Bağımlılığında Psikososyal Tedavi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Alkol Bağımlılığında Psikososyal Tedavi Nasıldır? Alkol Bağımlılığında Psikososyal Tedavi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alkol Bağımlılığında Psikososyal Tedavi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Alkol bağımlılığında arındırdırma (detoksifikasyon) tedavisi 1 hafta- 10 gün sürmektedir. Çoğunlukla hafif düzeydedir ve ayaktan tedavi ile arındırma tedavisi tamamlanmaktadır. Arındırma (detoksifikasyon) tedavisi tamamlandıktan sonra daha uzun süreli olan alkolsüz bir yaşamın inşa edildiği psikososyal tedavi dönemi başlamaktadır. Bu evrede amaç alkolsüz yaşamın inşa edilmesi ve tekrar kullanmaya başlamayı önlemektir.

Alkol bağımlılığı sadece alkolün kullanımı değildir. Kişinin yaşamı, alışkanlıkları, çevresi de bu doğrultuda değişmiştir. Bu nedenle alkol bağımlılığında tedavi sadece içki içmemek değil, aynı zamanda zaman içinde oluşmuş bu yaşam tarzında da değişiklik yapmaktır.

Tedavi kişinin ihtiyaçlarına göre belirlenir ve bir ekip tarafından yürütülür. İlk aşamada kişinin değişime inanması ve bu yönde eyleme geçmesi için motivasyonel görüşme teknikleri yararlı olmaktadır.

Bağımlılık tedavisinde kişinin yaşam tarzı, alışkanlıkları ve davranışlarında değişiklik esas olduğu için bu değişimi kişinin kendisinin istemesi, yani alkolü bırakma arzusunun olması gereklidir. Değişimi istemek de değişimin gerekli ve mümkün olduğunu inanmasıyla ortaya çıkmaktadır.

Bağımlılık tedavisinde psikososyal tedaviler uzun süreli olmaktadır. Bağımlılık gelişmesi bir zaman içinde olduğu gibi, alkolsüz yaşamın inşası da bir zaman içinde olmaktadır. Bu süreçte nüks yaşanabilir. Önemli olan alkolsüz yaşamın inşa edilmesine yönelik değişimin sürdürüldüğü yoldan ayrılmamaktır.

Bağımlılığı psikososyal tedavisinde ailenin de tedaviye katılımı süreci olumlu yönde etkilemektedir. Bağımlılık tüm aile üyelerini etkileyen bir aile hastalığı olduğu için aile üyelerinin de değişim sürecine katılmaları tedavi sonuçları üzerinde olumlu sonuçların ortaya çıkmasına yardım etmektedir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Alkol Bağımlılığında Arındırma (Detoksifikasyon) Tedavisi

Alkol Bağımlılığında Arındırma (Detoksifikasyon) Tedavisi Nasıldır? Alkol Bağımlılığında Arındırma (Detoksifikasyon) Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Alkol Bağımlılığında Arındırma (Detoksifikasyon) Tedavisi yazısını sadece...

Kapat