SAĞLIKLA İLGİLİ YARARLI VİDEOLAR İÇİN KANALIMIZA ABONE OLUN !!!


   SAĞLIĞIM İÇİN Kanalına abone olarak yeni sağlık videolarından haberdar olmayı ve bizi desteklemeyi unutmayın !
Anasayfa / Alternatif Tıp / Akupunktur / Akupunktur İle Migren Tedavisi
Akupunktur İle Migren Tedavisi

Akupunktur İle Migren Tedavisi


[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Akupunktur İle Migren Tedavisi Nasıldır? Akupunktur İle Migren Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Akupunktur İle Migren Tedavisi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Migren %80 oranında kalıtımla geçen, her yaşta başlayabilen, kısa ve uzun aralıklarla tekrarlayabilen, periyodik, hemikranial (yarımbaş ağrısı), zonklayıcı baş ağrısıdır. Genelde bulantı, kusma, fotofobi (ışığa hassasiyet) ve sese hassasiyet sözkonusudur.

  • Gerilim tipi (tension); başağrıları yaygın, devamlı, ense veya alın ve “bant şeklinde” olmaya meyillidir.
  • Artmış kafa içi basınca veya tümöre bağlı başağrıları, genellikle migren gibi çok ağrılı değildir. Uyumakla genelde rahatlamaz. Önceden hiç başağrısı çekmemiş ileri yaşta bir insanda aniden başlar veya hep aynı tarafta devam eder.
  • Bazı migrenlerde ağrının geldiğini bildiren ikaz devresi yoktur, bazılarında vardır ( Işığa hassas göz bulguları, bulantı, kusma )

Migren Oluşumu (FİZYOPATOLOJİSİ)

  • Önce kanda serotonin artışı olur. Metabolitleri böbreklerden atılır.
  • Kanda serotonin seviyesi düşer. Baştaki – özellikle şakaktaki – yüzeyel temporal arterde genişleme olur.
  • Bu damarlardaki ağrı reseptörleri (alıcıları) hassaslaşır.
  • Damar duvarlarındaki ağrı reseptörlerinin gerilmesi ile şiddetli ağrı oluşur.
  • Bu kafa içi değişiklikler, beyin zarındaki irritasyon bulantı, kusma, ışığa hassasiyete sebep olabilir.
  • İyileşme döneminde plazma serotonin seviyesi normale iner ve damar çapları normale dönmeye başlar.

Akupunktur uygulaması ile;
Migren krizinde düşen plazma serotonin seviyesinde artışa sebep olur. Bu seviye dengelenir.

Serotonin seviyesi dengede olduğu için temporal arterde dilatasyon gelişmez. Kanda serbestleşen ağrı uyaranlarının konsantrasyonu akupunktur uygulaması ile düşer.

Migrene sebep olan olaylar zinciri, biyokimyasal maddelerin plazma konsantrasyonlarının normal değerlerde olması ile kırılmış olur. ( Akupunkturun homeostatik – dengeleyici- etkisi)

Migreni geçirmek için modern tıp, ilaçların yan etkilerini kabul etmek zorunda kalmaktadır. Bunun yanında tedavi olarak ilaç kullanmakla hastalık tamamen iyileşmemekte, sadece nöbetlerin sıklığında azalma sağlanabilmektedir.

Migren Tedavisinde Akupunktur
Migren tedavisinde akupunktur uygulamasının kullanılmasında, olgunun migrenden tamamen kurtulma şansı %80’lerin üzerinde bulunmaktadır. Bu tedaviyi uygulayanlar olarak bu başarı oranı hepimizce bilinmektedir.

Her geçen gün, ilmi çalışmalar yapılarak aydınlığa kavuşturulması için uğraş verilen akupunkturun sayısız fenomeni henüz açıklığa kavuşturulamamıştır. Ama bu durum, akupunkturun varlığının ve tedavide uygulanabilir oluşunun göz ardı edilmesini haklı göstermez.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi

Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi Nasıldır? Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi yazısını sadece bilgi...

Kapat