Anasayfa / Alternatif Tıp / Akupunktur / Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi
Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi

Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi Nasıldır? Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Akupunktur İle Eklem Hastalıkları Tedavisi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Dünya Sağlık Örgütünün (WHO) Akupunkturla Tedavi Edilebilen Hastalıklar Listesinde Bulunan Bazı Eklem Hastalıklarının Tedavisinde Akupunkturun Yeri:

Osteoartrit
Artrit eklem iltihaplanmasıdır. Artritin en sık görülen biçimi ise dejeneratif eklem hastalığı olarak da tanımlanan “Osteoartrit” (kireçlenme) dir.

Osteoartritte eklemdeki kıkırdak tabaka düzgünlüğünü kaybeder, incelir. Kıkırdağın altındaki kemik ise kalınlaşır ve kenarlarında osteofit (kemik çıkıntısı) adı verilen küçük kemik çıkıntıları oluşur.

Primer osteoartritte; aşınma ve yıpranma süreci genellikle 40-50 yaşlarından sonra meydana gelir.

Eklemin uzun yıllar kullanılması kıkırdağın destek yapısına baskı yapar ve olumsuz değişimlere sebep olur. Eklemi çerçeveleyen sinoviyal zar kalınlaşır, eklem içindeki sinoviyal sıvı artar. Bu da eklemin şişmesine nedeen olur.

Kıkırdaktaki hasar, kıkırdak bileşenlerini yıkıma uğratan enzimler salınmasına neden olur. Yaş ile birlikte, eklemin kendini tamir etme, normal kıkırdak yapılarını onarma yeteneği azalır. Giderek eklemde ağrı ve hareket kısıklığı gelişir.

Sekonder osteoartritte; bozulma yönünde değişimleri hazırlayan etkenler vardır. Eklem yapısında veya işlevinde doğuştan gelen anormallikler, travma (eklem yüzeyindeki çatlak ve kırılmalar, ameliyat gibi..), kıkırdağın anormal olması ve önceden geçirilen iltihabi eklem hastalıkları.

Osteoartrit tüm eklemleri tutabilir. En sık; el, ayak, diz, boyun, kalça ve bel eklemlerinde görülür.

  • Hastalık ellerdeyse ağrı yapar ve kullanmayı güçleştirir.
  • Dizlerde ise ağrı,şişme ve denge kaybı görülür.
  • Kalçada ise, o bölgede ve bacaklarda ağrı yapar.
  • Omurga osteoartriti ise sinirlere ve kan damarlarına baskı yapabilir. Ağrıya ve damar yetersizliğine yol açar. 

Osteoartrit Tedavisinde Akupunktur Yönteminin Etkisi
Osteoartrit, durdurulabilir ve bir çok olguda geri döndürülebilir. Tedavinin ana hedefi kıkırdağın destek yapısı olan kolajen matriksin onarımı ve bağ doku hücrelerinin yenilenmesine yönelik olmalıdır.

Hormonal etkenlerin de osteoartritte önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Özellikle osteoartritin kadınlar arasında daha yaygın olması, östrojenin bu konudaki etkisini düşündürmektedir.

Ayrıca hipotiroidizm hastalarında osteoartrit riskinin daha yüksek olduğu görülmüştür.

Kıkırdak üretiminin normalleştirilmesi için altta yatan endokrin dengesizliklerinin veya karaciğer bozukluklarının düzeltilmesi de oldukça önemlidir.

Akupunktur yöntemi, tüm bu saydığımız biyokimyasal ve hormonel değişimin tekrar dengeye getirilmesinde son derece etkilidir.

Artrit ilaçlarının vücutta yarattığı, özellikle de midede meydana getirdiği hasarların önüne geçebilmek için de akupunktur ve beraberinde uygulana yardımcı metotlar,bu hastalığın en az yan etki ile bertaraf edilmesine destek olmaktadır.

Osteoartrit ağrılarının gerçek nedeni tam olarak bilinmemekle beraber,depresyon ve anksiyetenin osteoartritte ağrıları arttırdığı da bir gerçektir. Bu noktada akupunktur tedavisinin önemli bir faydası da kişinin depresif ruh halini rahatlatması,bunun için gerekli serotonin maddesini vücudun kendi kendine salgılamasına yardımcı olmasıdır.

Ayrıca yine kemik dejenerasyonuna sebep olan en önemli etkenlerden biri sayılan kilo problemini çözmek için de akupunktur tedavisi bilinen çok önemli bir destek yöntemdir.

Karpal Tünel Sendromu
Karpal tünel sendromu, bilekte kemikler ve bağ dokuları arasından geçen median sinirinin sıkışması sonucu ortaya çıkan ağrılı bir hastalıktır. Tünelin içerisindeki bağlar ve tendonlar şişip gerildiği zaman median sinirine baskı yaparlar ve yakıcı bir ağrı hissi oluşturur. Bu ağrılar özellikle elin üç parmağında (baş parmak, işaret parmağı ve yüzük parmağı) uyuşma, yanma, karıncalanma ile birlikte görülür ve geceleri bu ağrılar şiddetlenir. Bilek güçsüzleşir ve cisimlerin kavranması zorlaşır.

Karpal tünel sendromu genellikle ellerini kullanarak yorucu ve tekrarlayıcı işler yapan kişilerde (marangozlar, tamirciler, bilgisayar kullananlar, müzisyenler, yoğun ev işi yapan hanımlar gibi…) sıkça görülmektedir.

Bazen de bu hastalık; diabet, hipertiroidi, osteoartrit, romatoid artrit, gut, vs…gibi başka hastalıkların bir uzantısı olarak da karşımıza çıkar.

Görülme sıklığı 40-60 yaş arası olup, kadınlarda erkeklerden 4 kat daha fazladır. Hamilelerde,doğum kontrol hapı kullananlarda, menopozdaki kadınlarda ve böbrek yetmezliğine bağlı hemodiyaliz hastalarında da görülmektedir. Bu hastalarda B6 vitamin desteği tedavide oldukça faydalı olmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu Tedavisine Akupunktur Yöntemi İle Alternatif Bir Yaklaşım
Karpal tünel sendromunun akupunkturla tedavisi üzerine yapılan bir araştırmada daha önce cerrahi müdahaleyle tedavi edilen ancak başarısız sonuç alınan 14 kişinin de içinde bulunduğu 36 hastadan 35’inde akupunktur tedavisi olumlu sonuç vermiştir.

Problemli bölgedeki enflamasyonu ve ödemi çözmek için sıcak-soğuk su tedavisi ile birlikte, kulak ve vücut akupunkturu beraber uygulandığında bu süreç daha da hızlanır. O bölgedeki dolaşım artar,şişlikler azalır. Buna ek olarak yine problemli bölgeye; lazer tedavisi, bilek eklemindeki eklem hareket açıklığını rahatlatmak için de manuel tedavi uygulanır.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Akupunktur İle Bel Fıtığı Tedavisi

Akupunktur İle Bel Fıtığı Tedavisi Nasıldır? Akupunktur İle Bel Fıtığı Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Akupunktur İle Bel Fıtığı Tedavisi yazısını sadece...

Kapat