Anasayfa / Alternatif Tıp / Akupunktur / Akupunktur İle Adet Öncesi Sendromu Ve Adet Sancıları Tedavisi
Akupunktur İle Adet Öncesi Sendromu Ve Adet Sancıları Tedavisi

Akupunktur İle Adet Öncesi Sendromu Ve Adet Sancıları Tedavisi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Akupunktur İle Adet Öncesi Sendromu Ve Adet Sancıları Tedavisi Nasıldır? Akupunktur İle Adet Öncesi Sendromu Ve Adet Sancıları Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Akupunktur İle Adet Öncesi Sendromu Ve Adet Sancıları Tedavisi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Adet Öncesi Sendromu (PMS): Premenstruel Sendrom
Baş ağrısı, sırt ağrısı, sivilce, parmaklarda ve bileklerde ödem, sinirlilik, huzursuzluk, depresyon, yorgunluk, gerginlik ve ruh halinde aşırı değişiklikler‘in görüldüğü şiddetli PMS’e adet öncesi disforik bozukluk denir.

Bir çok kadın adet dönemlerinde bir takım organik ve psikolojik rahatsızlıklardan şikayet etmekte iken, bir diğer grup kadın ise bu dönemi şikayeti olmaksızın geçirebilmektedir. Bu durumun farklı şekillerde algılanıp yaşanıyor olması tabidir ki kişilerin farklı metabolizma, hormon yapısı ve psikolojik özelliklerinden dolayıdır.

Adet döngüsü, hipotalamus, hipofiz ve yumurtalıkların karmaşık etkileşimleri tarafından kontrol edilir.

Adet gören kadınlardaki hormonal rahatsızlığın sebebi, östrojen düzeylerinin yükselmesi ve progesteron düzeylerinin düşmesidir.

Artan östrojen / Progesteron oranı,karaciğer işlevinde zayıflamaya, beyindeki seretonin düzeylerinde azalmaya,endorfin düzeylerinde düşüşe ve diğer hormon düzeylerinde değişime neden olur.

Dismenore (Adet Sancıları)
Kadınların adet kanaması dönemlerinin sancılı olması durumudur. Pek çok durumda hafif ağrı kesicilerle durum geçiştirilebilir. Ancak %10’ luk bir grupta ise adet sancıları daha şiddetli yaşanmaktadır.

Günlük hayatı olumsuz etkileyecek derecede yaşanan bu durum uzun yıllar sürebilmektedir. Ağrılar sırasında ayrıca bulantı, kusma, baş ağrısı, terleme, yorgunluk, iştahsızlık da görülebilir.

Primer (birincil) Dismenore ve Sekonder Dismenore olmak üzere iki şekilde incelenir.

Primer Dismenore; Genellikle ilk adet kanamasından 1-2 yıl sonra görülmeye başlanır. Primer dismenorede ağrı,adet kanamasından hemen önce (1-2 gün önce) başlar ve adetin 1. günü şiddetlenir, genellikle 48 saat içinde kaybolur.

Primer dismenore‘de ağrı karnın alt kısmında şiddetli kramplar şeklindedir. Ağrı, sırta, bele,kasıklara da yansıyabilir.

Adet kanaması sırasında rahim kasılmaları meydana gelirken,rahimde (uterusta) prostaglandin denilen bazı maddeler salgılanır. Bu salgının aşırı miktarda salgılanması halinde kadınlarda bu durum ağrı olarak algılanır. Ayrıca rahim kasılmaları da yine kadınlar tarafından ağrı şeklinde hissedilir. Oysa kasılmaların amacı uterus (rahim) iç tabakasının atılarak yenilenmesi sırasında oluşan kanama miktarını kontrol altında tutmaktır.

Sekonder dismenorede ise genellikle altta yatan neden patalojiktir. Vajinal problemler, rahime ait sorunlar, yumurtalık kistleri, tümörler, myomlar, enfeksiyonlar, vs.. türündeki patalojik problemler, jinekolojik muayene sonucunda tespit edilir ve tedavi yöntemi her soruna göre farklıdır.

Dismenore’nin yani sancılı adet görme‘nin diğer sebepleri arasında spiral (RİA) kullanımı da yer almaktadır. Bazen de rahim ağzı (serviks) girişinin bazı cerrahi nedenlerden, ya da enfeksiyondan ötürü daralarak adet kanının dışarı atılması zorlaşmış olabilir. Bu da sancılı adet görmenin başka bir nedenini oluşturur.

Adet Öncesi Sendromu Ve Adet Sancılarının Giderilmesinde Akupunktur Tedavisinin Yeri
AKUPUNKTUR; adet öncesindeki vücuttaki fizyolojik hormon değişimine bağlı olarak görülen yan etkileri hafifletir ya da ortadan kaldırır.

Östrojen, progesteron ve ağrıya sebep olan prostaglandin kimyasal salgısının vücutta ve kulakta yeri ve özelliği belirli olan noktaları mevcuttur. Konusunda uzman akupunktur doktoru, bu noktaların aktivitelerini ölçerek gereken müdahaleleri bu noktaları uyararak yapabilir. Bu uyarılar kimi zaman akupunktur iğneleri (altın, gümüş, çelik), kimi zaman da tıbbi masaj ya da lazer akupunkturu ile ağrısız ve güvenli bir şekilde yapılabilir.

Akupunktur tedavisi, başlangıçta 8-10 seanslık bir kür şeklinde uygulanır. Hormonal denge bu tedavi süreci ile sağlandıktan sonra 3 ay ve 6 ay sonra birer kez adetten 1-2 gün önce akupunktur seansı tekrarlanarak tedavinin kalıcılığı sağlanır.

Akupunktur tedavisi, bir cerrahi girişim yapılmadan ve dışarıdan vücuda kimyasal madde (ilaç) verilmeden uygulanan bir yöntem olması nedeni ile hiçbir yan etkisi olmayan, son derece güvenli bir yöntemdir.

Son Aranan Kelimeler

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Akupunktur İle Alkol Bağımlılığının Tedavisi

Akupunktur İle Alkol Bağımlılığının Tedavisi Nasıldır? Akupunktur İle Alkol Bağımlılığının Tedavisi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Akupunktur İle Alkol Bağımlılığının Tedavisi yazısını sadece bilgi...

Kapat