Anasayfa / Kadınlar İçin Sağlıklı Yaşam / Güzellik ve Bakım / Kadın Cilt Bakımı / Akne Ve Sivilce Oluşumuna Sebep Olan Rutin Davranışlar
Akne Ve Sivilce Oluşumuna Sebep Olan Rutin Davranışlar

Akne Ve Sivilce Oluşumuna Sebep Olan Rutin Davranışlar

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Akne Ve Sivilce Oluşumuna Sebep Olan Rutin Davranışlar​ Nelerdir? Akne Ve Sivilce Oluşumuna Sebep Olan Rutin Davranışlar hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Akne Ve Sivilce Oluşumuna Sebep Olan Rutin Davranışlar ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​​​​​Her gün farkında olmadan yaptığınız bu davranışların önüne geçin ve cildinizdeki akne oluşumunu minimuma indirin!

Akneler sadece ergenlik zamanında oluşmazlar. Eğer siz, yetişkin aknesi sorunuyla karşı karşıya olanlardansanız, akne oluşumunun önüne geçmek için yapabileceğiniz şeyler var. İşte akne oluşumuna sebep olan belli başlı davranışlar:

Dokunmak
Yetişkin aknesi cildinizde, tekrar tekrar baskı yaptığınız alanlarda çıkarÇalışırken çenenizi elinizle desteklemenizçenenizi cep telefonunuza bastırmanız veya dar kıyafetler giymeniz akne oluşumuna sebep olur. Yüze dokunma alışkanlığı kolay bırakılabilen bir alışkanlık değildir. Bu nedenle, cep telefonu ile konuşurken kulaklık kullanmak ve saçınızı at kuyruğu yapmak (böylece saçınızı düzeltmek için sürekli elinizi yüzünüze götürmezsiniz) gibi seçenekleri tercih edebilirsiniz.

Terlemek
Araştırmalar, normal bir insanın günde 10-12 defa yüzüne dokunduğunu gösteriyor. Bu sayı, özellikle yaz aylarında, yüzümüzdeki teri silmek gibi sebeplerle artıyor. Tabii ki vücut fonksiyonlarınızı kontrol edemezsiniz ama unutmayın ki ter, gözeneklerin tıkanmasına sebep olur. Bu nedenle, yüzünüzü elinizle silmek yerine makyaj çıkarıcı mendiller kullanmanız iyi bir alternatif olacaktır.

Güneş gözlüğü kullanmak
Şu an tam güneş gözlüğü mevsimindeyiz fakat akneye meyilli ciltler için güneş gözlüğü demek, burun üstü sivilcelerine merhaba demektir. Güneş gözlükleri cildin daha çabuk yağlanmasını sağlar ayrıca, ölü derilerin ve kirin ciltte kalmasına sebep olur bu da, yüzünüzde, çerçevenin altında kalan bölgelerde gözeneklerin tıkanması sebep olur. Gözlüğünüzün değdiği bölgelerin sivilcelenmesini engellemek için, yüz temizlik rutininiz sırasında, o bölgelere ekstra özen gösterin ve yüz temizleme mendilinizi gözlüğünüz ve cildinizi temizlemek için daima yanınızda bulundurun.

Kahküller
Evet, şu sıralar çok moda ama unutmayın ki kahkül, alında akne oluşumuna sebep olur. Eğer, mutlaka kahkül kestirmek istiyorsanız, fırsat bulduğunuz her an kahküllerinizi arkaya doğru toplamak iyi bir seçim olacaktır. Ayrıca saçınıza ve yüzünüze uygulayacağınız ürünleri parmak uçlarınızla ya da bir tarak yardımıyla uygulamayı tercih edin. Saç şekillendiriciler gözenekleri tıkar ve akne oluşumuna sebep olur.

Yağ bazlı güneş kremleri kullanmak
Umarız her güneşli günde koruyucu güneş kremi kullanıyorsunuzdur. Ama siz akneye yatkın bir cilde sahipseniz, güneş kremleri dahil tüm güzellik ürünlerinizi su ve mineral bazlı tercih etmelisiniz.

Stres
Stres, hormonlarınızın daha çok çalışmasına sebep olur ve hormonlar yetişkin aknesinin başlıca sebepleridir. Siz, stresten ve strese bağlı yenen abur cuburlardan uzak durmalısınız.

Yukarıdaki noktalara dikkat ederek, sivilce ve aknelerinizi en aza indirebilir ve temiz bir cilde sahip olabilirsiniz.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
İdeal Ph Dengeli Bir Cilt İçin Ne Yapmalı?

İdeal Ph Dengeli Bir Cilt İçin Ne Yapmalı? İdeal Ph Dengeli Bir Cilt hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İdeal Ph Dengeli Bir Cilt...

Kapat