Anasayfa / Sağlık Aktüel / Sağlık Haberleri / Ağrısız Bir Hayat Mümkün
Ağrısız Bir Hayat Mümkün

Ağrısız Bir Hayat Mümkün

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Yoğun iş temposu ve stresin ortak getirişi olan ağrı, hemen hepimizin bedeninde büyük role sahip. İşin özünü ve çözümlerini Algoloji Uzmanı Prof. Dr. Emine Nur Tozan ile konuştuk.

ÖNCELİKLE AĞRI VE ALGOLOJİ NEDİR?

“Kronik ağrı; 3-6 aydan daha uzun süren, vücutta görünen bir yaraya bağlı olan ya da olmayan, geçmişteki deneyimlerimizi de içine alan bir duyu. Algoloji yani ağrı uzmanı ise kronik ağrılarının nedenini ortaya çıkaran, tetkik ve tedavi eden ve bu hastaları takip eden hekimlerdir. Ağrı dışarıdan görülemez, kandan ölçülemez sadece hastaların hikayesi ve ifadesi ile yola çıkılıp muayene ve gerektiğinde görüntüleme yöntemleri ile saptanır. Ağrı bilimi aslında tıbbın bütün dallarını içine alır ama biz gibi doktorlar ile hedefe yönelik tedavi edilir. Kronik ağrı insanın yaşam kalitesini bozduğu andan itibaren hemen tedavi edilmeli.”

KADINLARDA EN ÇOK GÖRÜLEN AĞRILAR NELER?

“Kadınlardaki hormonal sistem ve sinir sistemi doğal olarak erkeklerden farklı ve bu farklılıklar ağrı mekanizmasında önemli nedenleri oluşur. Kadınlarda baş ağrıları ve özellikle migren türü ağrılar çok fazla yaşanıyor. Fibromiyalji dediğimiz tüm vücutta ağrılı kas grupları, eşlik eden uyku ve sindirim sistemi bozuklukları ile seyreden ağrılarla birlikte; boyun ve omuz ağrıları diz ve kalça ağrıları, el bilek ağrıları bel ağrıları, sırt ağrıları, ameliyat sonrası geçmeyen ağrılar, nöropatik ağrılar görülür.”

AĞRILAR NEDEN OLUŞUR?

“Parmak izleri nasıl birbirlerinden farklı ise sınıflandırmalara rağmen her ağrının nedeni, kişideki seyri ve icılo\ iye alınan yanıl cin birbirlerinden <> kadar farklı. Kadınlarda bas ağrısı, erkeklerde bel ağrısı daha sık görülür, insanın geçmişinde yaşadığı, fiziksel, psikolojik, sosyal travmalar ağrının şiddetini ve süresini etkiler.”

AĞRI NASIL TEDAVİ EDİLİR?

“Ağrı tedavisinin temel amacı nedenini tam bulmak ve etkeni olabiliyor ise tam tedavi edebilir. Örneğin diyabete bağlı her iki ayak ve el parmaklarındaki nöropatik ağrıyı (karıncalanma yanma iğne batması), tedavi edebilmek için temel hastalığı tedavi edemeyebiliriz. O zaman olabildiğince altta yatan nedeni belirli bir düzeye getirmek ve kontrol edebilmek hedeflenmeli.

OFİSTE AĞRIYI AZALTMAK İÇİN

İşyerinizde sürekli oturmak bel ve boyun ağrılarını tetikler. Her 40 dakikada bir ayağa kalkıp koridorda bile olsa kısa yürüyüşler yapmanız bu ağrıları azaltacaktır. Bunun gibi romatizmal ağrılar, kas iskelet sistemi ile ilgili hastalıklara bağlı ağrılar, yüz ağrılarında ilgili branş doktorları ile hastalarımıza ortak yaklaşımda bulunuruz. Örneğin ben her ağrılı hastanın çene eklemi muayenesini yaparım ve çene eklemi kayması yada gece diş sıkmanın her ağrıda etkili olabileceğini deneyimlemiş bir hekim olarak diş hekimi arkadaşlarımızdan birisinin hastayı görmesini ve eklem tedavisini yapmasını isterim. Gece kaliteli uyumak ertesi sabah dinlenerek uyanmak bir çok ağrılı hastanın tedavisi olabilir. Organımızı kotu kullanma, travmalar, aşırı ağır kaldırarak yapılan sporlar, beslenme alışkanlıkları özellikle menopoz sonrası kemik erimesi, tiroid hastalıkları gibi tüm metabolizmayı etkileyen hastalıklarda kemik yapısının bozulması ile ilgili ağrılar ortaya çıkar. Fizik Tedavi ve rehabilitasyon uzmanları, ortopedi uzmanları ve diğer ilgili branş hekimleri ile hastalarımı çok yönlü ortaklaşa değerlendiririz.”

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Alüminyum Tencereler Demansı Tetikliyor

Hafızanızla ilgili sorunlar mı başladı? Unutkanlığınız büyük bir problem haline mi geldi? Artık günlük işlerinizi bile yapamaz durumda mısınız? Eğer...

Kapat