Bu Ağrı Boşanmaya Kadar Gidiyor

Bu Ağrı Boşanmaya Kadar Gidiyor

[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Kadınların kabusu olan ‘Kronik Pelvik Ağrı’ Türkiye’de ilk kez bu yökntem ile tedavi edilmeye başlandı.

Kadınların korkulu rüyası olan ‘Kronik Pelvik Ağrı’ Türkiye’de ilk kez blok ve iğne tedavisi ile en aza indiriliyor. Türkiye’nin ilk ‘Nöropelviolog’u olan Prof. Dr. Ahmet Kale, bu ağrıların aile içinde ciddi sıkıntılara yol açtığını ve bazen boşanmalara kadar gittiğini söyledi.

‘Nöropelvioloji’ alanında Amerika ve Danimarka’da eğitimler alarak sertifika sahibi olan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Ahmet Kale, ‘Pelvik Kas Ağrıları’ ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’de ilk kez blok ve iğne tedavisinin geliştirildiğini ifade eden Kale, kadınların bu ağrılardan mutlaka kurtulması gerektiğini ifade etti.

6 AYDAN FAZLA SÜREN AĞRIYA DİKKAT

‘Kronik Pelvik Ağrılar’ hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Kale, “Bayanlar özellikle üreme çağlarında, evlendikten sonra, evlenmeden önce adet dönemlerinde, bağımsız dönemlerde şiddetli ağrılar çekiyorlar. Bu ağrılar 6 aydan fazla uzun sürüyorsa, biz bunu ‘Kronik Pelvik Ağrı’ olarak değerlendiriyoruz. Bunların bikronik ağrı tedavisinin dünyada gelişen bir konsept olduğuna dikkat çeken Kale, “Nöropelviolog bilimi var. Dünyada 9 sertifikalı hekim var. Bu konuda eğitimlerini alan, 9 sertifikalı hekimden biriyim. Kadınların alt bölgesinde pelvik sinir anatomisi var. Bu ağrıların esas kaynağı, bu sinir anatomisinde oluşan bozukluklar. Bu kronik ağrıları geçirmek için hastalarımıza blok tedavileri uyguluyoruz. Hiçbir sebep olmadan bu ağrılar olabilir. Sinir anatomisindeki bozukluklar, geçirilmiş cerrahilere bağlı bu ağrılar yaşanabilir. Bu kronik ağrılar ile mutlaka mücadele edilmesi lazım. Hastaların bazıları, cinsel ilişki sırasında da şiddetli ağrı duyuyorlar. Bayanlar bu sebepten dolayı ilişkiye girmiyorlar. Bloklar ile iğne tedavileri ile bu hastalığın tedavi edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

İSTANBULDAN GELEN HASTALARIMIZ VAR

İstanbul’dan kendilerine tedavi için gelen hastaların olduğunu belirten Kale, “Ağrı skorlamasında en şiddetli ağrının oranı 10’dur. Bize 10 ile gelen hastalarımız, blok tedavilerin ardından skorun 3’e indiğini söylüyorlar. İlişkiye giremediklerini söyleyenler, bu tedavinin ardından rahat bir ilişkiye girdiklerini, aile hayatlarının devam ettiklerini söylüyorlar. Bize teşekkür ederek hastanemizden ayrılıyor. Şu ana kadar 30 hastaya ulaştık. Memnuniyet oranımız yüzde 85’lerde. Ağrı başlı başına bir konsept. Bir anda hepsinden kısa sürede netice almak mümkün değil. Fakat böyle bir tedavi yöntemi Türkiye’de yok. Bu ‘Kronik Pelvik Ağrılar’ ile, blok tedaviler halinde mücadele etmemiz lazım.

BOŞANMAYA KADAR GİDİYOR

Ağrının ciddiye alınmaması durumunda, hastaların gerçekten büyük sıkıntılar ile karşı karşıya kalacaklarını ifade eden Prof. Dr. Ahmet Kale, “Bayanlar bu ağrıya bağlı olarak cinsel ilişkiye giremiyor. Bu boşanma ve aile içinde ciddi ruhsal sıkıntıya yol açabilir. Bu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durum. Bilinçli ellerde tedavi edilmesi gerekiyor. Bu ağrının tedavi yöntemlerini öğrenmek için Arizona ve Danimarka’ya giderek eğitimler aldık. Uzun bir süreç. Özellikle Kocaeli bölgesinde hastalarımıza hizmet vermeye çalışıyoruz. Bayanlarımız bu kronik ağrı ile yaşamasınlar. İnsanı mustarip eden, yoran, aile hayatını engelleyen bir konsepti var bu ağrının. Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi ağrı mücadelesi için doğru bir adres” şeklinde konuştu.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Dr. Akbaş: “Evlilik öncesi yapılan estetik operasyonlar eşlere söylenmeli”

Dr. Hayati Akbaş, evlilik öncesi yapılan estetik operasyonların eşlerle paylaşılması gerektiğini söyledi. Estetik operasyonların günümüzde çok yaygın bir şekilde gerek...

Kapat