Anasayfa / Hastalıklar, Korunma ve Tedavi / Ağız ve Diş Sağlığı / Ağız Kokusu İçin Çözümler​
Ağız Kokusu İçin Çözümler​

Ağız Kokusu İçin Çözümler​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Ağız Kokusu İçin Çözümler​ Nelerdir? Ağız Kokusu İçin Çözümler​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Ağız Kokusu İçin Çözümler​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Nefesinizin Koktuğunu Nasıl Anlarsınız?
Nefes kokusuyla nasıl başa çıkacağınızı konuşmadan önce teşhisinizden emin olmalıyız. Açık görünebilir ama düşündüğünüz kadar kolay değil. Kendi nefesinizi koklamanın çok zor olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. İnsanlar, nefeslerini kontrol etmek için ellerini birleştirip içine hohlarlar ama sıklıkla nefeslerinin taze olduğuna dair acı bir yanılgıya düşerler.

Neden kendi nefesinizi koklayamazsınız? Cevap, koku alma duyusunun doğasında yatıyor. Burun soğanınızdaki geniz kanalınızda bulunan koku alıcıları çok hassastırlar. Ama sürekli her kokuyu almak istemezsiniz; sadece yeni kokuları koklamak istersiniz. Bundan dolayı da bir koku, kalıcı hâle geldiğinde koku alıcıları kendilerini kapatırlar. İş, sizin kendi nefesinize gelince de bu yüzden haberler kötü…

İşin komik tarafıysa nefes kokusu şikâyetiyle tıbbî müdahale isteyenlerin yaklaşık dörtte birinin aslında nefesi kokmuyor. Bunun adı da halofobi. Yani, bir sorununuz olduğunu düşünüyorsanız size dürüst değerlendirmede bulunacak güvendiğiniz birini bulun. Size fikrini söyleyecek birini bulamıyorsanız da sorununuz muhtemelen nefes sorunundan çok daha büyük demektir.

80 milyondan fazla kişi kronik halitoz ya da nefes kokusundan mustarip. Çoğu vakada nefes kokusunun kaynağı, diş etleri ve dildir.

Nefes kokusu çok rahatsız edici olabilir ama yaygın bir durumdur ve onunla mücadele etmek için birçok yol mevcuttur. Aşağıdaki tavsiyeleri uygulamak, size hem nefes kokusuyla mücadelede yardımcı olacak hem de günlük bazda ağzınızı sağlıklı tutacaktır.

1. Dişlerinizi günde iki kere fırçalayın
Diş plaklarını ve yemek artıklarını temizlemek için dişlerinizi her sefer 2 ilâ 3 dakika arasında olmak üzere günde en az iki kere fırçalayın. Yatağa girmeden önce dişlerinizi fırçalamanız çok önemli. Fazladan bir kere de dişlerinizi, ağzınızdaki asiditeyi azaltmak için yemek sodasıyla fırçalamayı deneyerek nefes kokusuna sebep olan bakterilerin gelişmesini zorlaştırabilirsiniz.

2. Dişlerinizi her gün diş ipiyle temizleyin
Diş ipi, diş fırçasının ulaşamadığı dişleriniz arasındaki yemek artıklarını temizler. Yemek artıkları çıkmazsa bakteriler onlardan beslenmeye başlar ve kötü kokuya sebep olurlar.

3. Dilinizi fırçalayın ya da kazıyın
Tat alıcıları arasında ve dildeki yarıklarda yerleşik kalıntıları kaldırmak için eczanelerde bulabileceğiniz dil raspası adı verilen ucuz bir alete yatırım yapın. Dil raspanız yoksa diş fırçanızı dilinizi fırçalamak için de kullanabilirsiniz.

4. Gargara kullanın
Eğer nefes kokusunun nedeni bir diş problemiyse gargaranın sadece kokuyu maskeleyeceğini; dişi iyileştirmeyeceğini aklınızda tutun. Bazı durumlarda gargara aslında ağız dokusunu tahriş ederek nefes kokusu sorununu daha da kötüleştirir. Acil bir tazelenme için su ve birkaç damla nane yağı karışımıyla hızlı bir gargara deneyin. Ağzınızı siyah ya da yeşil çayla da çalkalayabilirsiniz: Chicago’daki Illinois Üniversitesi’nce yapılan bir çalışmaya göre ağzı siyah ya da yeşil çayla çalkalamak, ağız kokusuna neden olan bakterilerin gelişimini engelliyor.

5. Diş doktorunuzu ziyaret edin
İyi bir ağız hijyenine sahip olduğunuzdan emin olmanın en iyi yolu, düzenli olarak diş doktorunuzu ziyaret etmek. Kronik nefes kokunuz varsa olası diş sorunlarını aradan çıkarmak için önce diş doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Eğer diş doktoru, sorunun enfeksiyon gibi sistemik (dahili) kaynaklı olduğuna inanırsa sizi sorunun sebebini tedavi edecek doktora yönlendirir.

6. Sigara içmeyi bırakın ve tütün mamûllerinden uzak durun
Eğer sigarayı bırakmak için yeni bir sebebe ihyiyacınız varsa işte size basit bir tanesi: Sigara içmek ağız kokusuna katkıda bulunur. Tütünün ağzınızı kurutma eğilimi vardır ve dişlerinizi fırçaladıktan sonra bile kalan tatsız bir kokusu ardır.

7. Boğazınızı ıslatın
Ağız kuruluğunu önlemek için günlük yeterli miktarda (6-8 bardak) su içtiğinizden emin olun. Su içmek, nefes kokusunun birincil sebebi olan yemek parçacıkları ve bakterileri temizlemeye yardımcı olarak kokuyu kontrol altında tutmaya destek olur. Kronik ağız kuruluğunuz varsa ya da aldığınız ilaçlar ağzınızda kuruluk yapıyorsa size reçetesiz bir tükürük ikâmesi önermesi için diş doktorunuzla konuşun.

8. Bir parça şekersiz şeker yiyin veya şekersiz sakız sakız çiğneyin
Ağız kuruluğunuz varsa tükürük akışını tetiklemesi için bir parça şekersiz şeker emmeyi ya da şekersiz sakız çiğnemeyi deneyin. Tükürük, kötü kokuya neden olan yemek kalıntılarının ve bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.

9. Havuç, kereviz sapı ya da elma çiğneyin
Gevrek, taze meyve ve sebze atıştırmalıkları, öğünler arasındaki tükürük akışını hızlandırarak kötü kokuya neden olan bakterilerin dişlerden, dilden ve diş etlerinden temizlenmesine yardımcı olurlar. Bu atıştırmalıklar, açlık veya orucun neden olduğu nefes kokusunu bastırmaya da yardımcı olur. Öğünleri atlama sonucunda boşalan mide, mide asitleri yükseldiği için nefesi bozar.

10. Maydanoz yiyin
Maydanoz, öğle yemeği tabağınıza yeşil bir garnitür olarak süsten daha fazlasını katar. Bilinen bir nefes deodorantı (koku giderici) olan klorofil içerdiğinden nefes kurtarıcıdır. Onun için tabağınızdaki o ince dalı alın ve iyice çiğneyin. Bir meyve sıkacağında birkaç avuç maydanoz suyu hazırlayıp ihtiyacınız oldukça nefesinizi tazelemek için yudumlayın.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Aft Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Aft Nedir, Nasıl Tedavi Edilir? Aft​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Aft Nedir, Nasıl Tedavi Edilir ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve...

Kapat