Adet Ve Sivilce İlişkisi​

Adet Ve Sivilce İlişkisi​

[Toplam:0    Ortalama:0/5]
Adet Ve Sivilce İlişkisi​ Nasıldır?​ Adet Ve Sivilce İlişkisi​​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Adet Ve Sivilce İlişkisi​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bir çok kadın adet döneminde sivilcelerin daha da arttığını ve çoğaldığını söylemektedir. Peki adet ile sivilce arasında bir ilişki var mıdır? Gerçekten de adet döneminde sivilceler artıyor mu yoksa söylentiden ibaret mi? Gelin bunu bilimsel veriler ışığında inceleyelim.

Sivilce problemi olan kadınlar genelde âdet döngüsünün doğrudan sivilcelerini tetiklediğini düşünür. PMS akne (premenstural akne) olarak da geçen âdet öncesi sivilceler, âdet döngüsüyle kesişerek düzenli bir şekilde yeniden oluşur ve her ay daha da kötüye gider.

Gerçekten Sivilceler Artıyor Mu?
Âdet döngüsünün sivilcelere etkileri üzerine yapılmış en kapsamlı araştırma bu etkinin gerçekten var olduğunu ortaya koyuyor. 12 ile 52 yaşları arasındaki 400 hastanın üzerinde yapılan araştırmaya göre hastaların %44’ünün âdet öncesi dönemde sivilceleri artıyor.

İlginç bir şekilde, 33 yaş ve üstü kadınlarda gençlere oranla âdet dönemi esnasında daha fazla sivilce çıktığı görülüyor. Etnik kökenlerin ise sivilce oluşumunda bir etkisi olmadığı gözleniyor. Âdet döngüsünün sadece mevcut lezyonları değil ayrıca iltihaplanmayı da arttırdığı görülüyor.

Döngünün 22. ve 28. günleri arasında sivilce iltihapları %25 artarken, lezyonlardaki artış %20’den fazla oluyor. Yağ üreten kanalların 22. ve 28. günler arasında daralması ise bir diğer bulgu. Fakat bu bulgu üzerinde çok daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Sivilceler İçin Doğum Kontrol Hapı Kullanmak
Birçok çalışmanın da gösterdiği gibi âdet öncesi sivilce yetişkin kadınlarda çıkan sivilcelerin %78’ini oluşturuyor. Bu sivilceler kendi kendine azalmıyor ancak tedaviyle bu sivilcelerden kurtulmak mümkün. Her ay meydana gelen bu patlamaları kontrol altına alabilmenize yarayan tedaviler uygulanabilir.

Örneğin, doğum kontrol hapları uzun zamandır âdet öncesi sivilceleri azaltmak için kullanılıyor. Bu hapların hormonal dalgalanmaları düzene sokarak kişinin cildini rahatlattığı düşünülüyor.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
İlk Reglim Ne Zaman Olacak?​

İlk Reglim Ne Zaman Olacak?​​ İlk Regli​​ hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. İlk Reglim Ne Zaman Olacak​​ ​yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız...

Kapat