Anasayfa / Sağlıklı Yaşam İçin Spor / Binicilik / 50 Yaş Ve Üzeri Kadınlar İçin Biniciliğin Faydaları
50 Yaş Ve Üzeri Kadınlar İçin Biniciliğin Faydaları

50 Yaş Ve Üzeri Kadınlar İçin Biniciliğin Faydaları

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Kadınlar İçin Biniciliğin Faydaları Nelerdir? 50 Yaş Ve Üzeri Kadınlar İçin Biniciliğin Faydaları hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. 50 Yaş Ve Üzeri Kadınlar İçin Biniciliğin Faydaları yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Pek ekonomik bir spor olmasa da binicilik, size huzur, mutluluk ve özgüven verecek bir hobi ve spor dalıdır.

Çocukluğunuzdan beri atlara aşık mısınız? Her zaman bir atın üzerinde dörtnala koşmanın nasıl bir his olduğunu mu merak ettiniz? O veya bu nedenle sürekli ertelediğiniz bu hayal için şimdi de yaşınızın geçtiğini mi düşünüyorsunuz? Hiç de değil! Tam tersine, 50 yaşından sonra da biniciliğin kişi için pek çok faydası var. İşte onlardan en önemlileri:

Mükemmel bir egzersizdir
Biniciliğe başladığınız an vücudunuzun sıkılaştığını göreceksiniz. Binicilik hakkında bilgisi olmayan pek çok insan, biniciliğin, pasif bir spor olduğunu düşünürler ve çok yanılırlar. Binicilik, sürekli hareket halinde olduğunuz, kollarınızı, sırtınızı, bacaklarınızı hatta karın kaslarınızı bile kullandığınız, dengenize hakim olmayı öğrendiğiniz bir spordur ve doktorunuz aksini söylemediği sürece pek çok sağlık sorununuzun semptomlarının azalmasına ya da tümden ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Özellikle ilk dersten sonra vücudunuzda oluşan spor ağrıları size vücudunuzun ne kadar iyi çalıştığını bizden daha iyi anlatacaktır. Ama korkmayın, birkaç biniş dersinden sonra vücudunuz spor ağrılarından kurtulur. Bu spor, bacaklarınızı güçlendirecek, ellerinizi bile çalıştıracaktır.

Rahatlamanızı sağlar
Böyle keyifli bir egzersizden sonra vücudunuzun endorfin salgıladığını hissedecek ve yüzünüzdeki gülümsemeyi durduramayacaksınız!

Hayalinizi gerçekleştirir
Pek çok insanın hayali, atın üzerinde özgürce koşmaktır. Bu, sizin de hayallerinizi süslüyorsa en kısa zamanda bu hayalinizi gerçekleştirin ve bu başarınızın mutluluğunu yaşayın.

Özgüveninizi arttırır
Böyle büyük, kuvvetli bir canlıya söz geçirebilmek ve onu yönetmek, kendinize olan güveninizi perçinler. Kendinize olan güveninizin artması, hayata karşı duruşunuzda ve hayata bakış açınızda değişikliklere neden olarak daha pozitif düşünmenizi sağlar.

Sadece kendiniz için yapacağınız bir şeydir
Her kadın, arada bir sadece kendisi için bir şeyler yapmalıdır. Hele ki 50 yaşının üzerindeki kadınlar! Büyük bir ihtimalle hayatınız eşiniz ve çocuklarınızın isteklerini kendinizinkilerin önüne koyarak geçiyordur ve arada bir bundan kaçma ihtiyacı hissediyorsunuzdur. Bu spor, sadece kendiniz ve atınız için yapacağınız bir şey. Hayatınıza ara verip, bunun keyfini çıkartın.

Mükemmel bir sosyal aktivitedir
Binicilik, pek çok spordan daha sosyal bir spor çeşididir. Sizinle aynı tutkuyu paylaşan, doğayı ve hayvanları seven, pozitif insanlarla bir arada olur, yeni arkadaşlar edinir ve hem biniciliğin hem de arkadaşlıkların keyfini çıkartabilirsiniz.

Doğayla tekrar bağ kurarsınız
Özellikle büyük şehirlerden birinde yaşıyorsanız, toprağa basmayalı, kuş seslerini duymayalı çok uzun zaman olmuş olabilir. Binicilik ise bir doğa sporudur. Hava güzel olduğunda ve tesisiniz de müsaitse, atınızı alıp ormanda gezintiye çıkabilir ya da havanın açık olduğu günlerde açık manejde (at binilen yere verilen ad) keyifli bir şekilde atınıza binebilirsiniz. Temiz havayı içinize çekerek, kuş seslerini dinleyerek, huzurla yapabileceğiniz bu aktivite size doğayla bir arada olma şansı verecek.

Eğlencelidir
Ve son olarak, pek çok insanın aksine, yaptığınız spordan keyif alacağınız ve çok eğleneceğiniz garantilidir!


Binicilik hayalinizi daha fazla ertelemeyin!

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Bitki Çayları Romatizmal Rahatsızlıkların Şifa Kaynağı

Romatizmal Hastalıkların Tedavisinde Bitki Çayları Ne Kadar Etkilidir? Bitki Çayları Romatizmal Rahatsızlıkların Şifa Kaynağı hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Bitki Çayları Romatizmal...

Kapat