Anasayfa / Diyet / Diyet Nasıl Yapılır? / Kalori Hesaplamaları / 40 Kalorinin Altındaki Yiyecekler Ve Tarifler
40 Kalorinin Altındaki Yiyecekler ve Tarifler

40 Kalorinin Altındaki Yiyecekler Ve Tarifler

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

40 Kalorinin Altındaki Yiyecekler Ve Tarifler hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. 40 Kalorinin Altındaki Yiyecekler Ve Tarifler yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.​

Aşağıdaki yiyecekleri tüketerek hem sağlıklı beslenebilir, hem de kilo kontrolü sağlayabilirsiniz.

Marul (1 kap=5 kalori)
Gerçekten de sınırsız sayıda marul yemeniz ve kilo almamanız mümkün. Üstelik marul, B vitamini, folik asit ve manganez kaynağıdır. Kan şekerini dengeler ve immün sisteminizin düzgün çalışmasını sağlar.

Pancar (1/2 kap= 37 kalori)
Tatlı tadına rağmen düşük kalori içeren pancar kansere karşı savaşan antioksidanları da içerir.

Ayrıca pancar, demir, lif, folik asit ve potasyum açısından da zengindir. Güzel rengini de betanin adlı antioksidandan alır.

Karnabahar
Kanserle savaşan bir diğer sebze olan karnabahar, C vitamini ve folik asit kaynağıdır.

Roka ( 1 kap=4 kalori)
Lif, A,C ve K vitamini ile dolu olan roka aynı zamanda potasyum içerir. Üstelik cinsel sağlık için de önemlidir ve antioksidan açısından zengindir.

Lahana (1 kap=22 kalori)
Çıtır çıtır, tatlı ve ucuz! Vitamin, mineral, lif ve detoks özelliklerine sahip lahana aynı zamanda antikanserojendir.

Et suyu (1 kap=10 kalori)
Et, tavuk, deniz ürünü ya da sebze suyu, hangisi olursa olsun besleyici, doyurucu yapısıyla rejim yapanların en iyi dostu olan bu su, neredeyse hiç kalori içermez.

Brüksel lahanası (1 kap=38 kalori)
Kanserle savaşan besinlerle dolu olan Brüksel lahanası lif açısından da zengindir.

Kahve (0 kalori)
Sade kahve, kalorisi en düşük içeceklerden biridir. İçeriği sayesinde açlık hissini bastırır ve sindirime yardımcı olur.

Kahve içenlerin tip 2 diyabet, Parkinson hastalığı, kolon ve karaciğer kanserine yakalanma ihtimallerinin daha düşük olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca kahve, metabolizmanızı hızlandırır ve bu sayede obeziteyle de savaşır.

Etli ve zarlı kabuksuz meyveler (1/2 kap=32 kalori)
Yabanmersini, ahududu, çilek, istediğinizi seçin. Hepsi de iltihap sökücü özelliğe sahiptirler ve kalp hastalıklarına ve kansere yakalanma ihtimalinizi azaltırlar. Ayrıca immün sisteminizi güçlendirirler.

Havuç (1/2 kap=22 kalori)
Havuçta çok az kolesterol ve doymuş yağ bulunur. Ayrıca tiamin, niasin, B6i folik asit ve manganez açısından zengindir. Diyet lifi, A,C ve K vitamini ve potasyum da içerir.

Kara lahana (1 kap=5 kalori)
En sağlıklı besinlerden biri olan karalahana meme kanseri de dahil pek çok kanseri önleyici özelliğe sahiptir. B vitamini, folik asit, manganez açısından da zengindir ve kan şekerini dengeleyici özelliği vardır.

Kereviz (1 kap=16 kalori)
Lif açısından zengin, doyurucu bir besin olan kereviz A, C vitaminleri ve folik asit içerir. Sağlıklı bir hamilelik için de önemlidir.

Balkabağı (1 kap=30 kalori)
Potasyum, beta karoten açısından zengin olan balkabağı A,C ve E vitaminleri ve bakır içerir.

Balkabağı tüketmek diyabet hastaları için de faydalıdır.

Kırmızı turp (1 kap=19 kalori)
Bu parlak renkli sebze potasyum, folik asit, antioksidan ve sülfür açısından zengindir, sindirime yardımcı olur. Yeşil kısmında, kökünden 6 kat daha fazla C vitamini ve kalsiyum bulunur.

Çay (0 kalori)
Siyah, yeşil, beyaz ya da oolong, her tür çay çok sağlıklıdır. Antioksidan açısından zengin çay, hücreleri, kansere ve diğer hastalıklara neden olan DNA hasarlarına karşı korur. Ayrıca çay, kötü kolesterolü düşürür, beyin gücünü arttırır, kemik erimesini önler ve sizi zayıf tutar.

Rezene (1 kap=27 kalori)
Bu lezzetli, çıtır sebze nefesi tazeler, kışın neden olduğu öksürükleri geçirir hatta karın bölgenizi düzleştirir. Ayrıca lif ve vitamin, mineral açısından zengindir.

Sarımsak (1 dişi 4 kalori)
Sarımsak, soğuk algınlığıyla, kanserle savaşır, hatta idrar yolları enfeksiyonunu engeller. Antimikrobiyal özelliğe sahiptir.

Sarımsaktan maksimum fayda sağlamak için ezdikten ya da doğradıktan sonra 10 dakika bekletin ve ondan sonra ısıtın. Bu yöntem, kanserle savaşan sülfürün açığa çıkmasını sağlar.

Biber (1/2 kap=30 kalori)
Acı ya da tatlı her tür biberde C vitamini bulunur. Acı biberler, daha çok kalori yakmanıza da yardımcı olurlar.

Soğan (1/2 kap=32 kalori)
Endometriyal kanser ile savaşan soğanı bol bol tüketin.

Greyfurt (1 kap=39 kalori)
Araştırmalar, her gün greyfurt ya da greyfurt suyu tüketen kadınların daha zayıf olduklarını kanıtlamıştır.

C vitamini açısından zengin, kalp dostu, folik asit ve potasyum içeren greyfurt, damar sertliğiyle de savaşır. Fakat tüketmeden önce, eğer düzenli kullandığınız bir ilaç varsa, mutlaka doktorunuza danışın.

Ispanak (1 kap=7 kalori)
Demir, folik asit, K vitamini açısından zengin ıspanak, antioksidan ve beta karoten açısından da zengindir. İçeriğindeki C vitamini de gözler için faydalıdır.

Limon ve lime (kabukla adeti 20 kalori)
C vitamini ile dolu turunçgiller, bütün halde yenildiklerinde, lif açısından da zengindirler.

Kuşkonmaz (1 kap=27 kalori)
Detoks yiyeceği olarak da bilinen kuşkonmaz, yüksek oranda amino asit içerir ve diüretiktir. Fazla suyu vücudunuzdan atmanıza yardımcı olur. Ayrıca alkolün vücuttan atılmasını hızlandırır ve toksinlerin de atılmalarını sağlar.

Pek çok mineral, A,C,E ve K vitamini, B6 vitamini, folik asit, demir, bakır ve protein içerir.

Brokoli (1 kap=31 kalori)
Lif, vitamin ve mineral açısından zengin olan brokoli, antioksidan açısından da zengindir. Ayrıca meme kanserine karşı savaşmaya yardımcı olur.

Su teresi (1 kap=4 kalori)
Araştırmalara göre, su teresini düzenli olarak tüketen insanların akciğer kanserine yakalanma riskleri daha düşüktür.

Kabak (1 kap=20 kalori)
Sizi uzun süre tok tutan kabak, kolayca yetiştirilebilir bu nedenle de ekonomik bir sebzedir. A vitamini içerir.

Mantar (1 kap=15 kalori)
Pek çok çeşidi olan mantarın her çeşidi immün sistemini kuvvetlendiren antioksidanlar açısından zengindir, potasyum, lif ve B vitamini içerir.

Şalgam (1 kap=36 kalori)
Lif ve C vitamini açısından zengin olan şalgam, hem su hem de besin olarak tüketilebilir.

Domates (1 orta boy 22 kalori)
Likopen açısından zengin olan domates, antioksidan da içerir. UV ışınlarının zararlarına karşı sizi korur, bazı kanser çeşitlerine yakalanmanızı önler, potasyum, lif ve C vitamini içerir.

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Meyvelerin Kalori Cetveli

Meyvelerin Kalori Cetveli hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. Meyvelerin Kalori Cetveli yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden...

Kapat