Sabit Ortodonti Tedavi

Sabit Ortodonti Tedavi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Tel tedavisine başlıyorsanız, cevaplanmasını istediğiniz sorular olabilir.

Ağrı duyacak mıyım?

Tellerinizin  takıldığı ilk 3-5 gün  boyunca hafif düzeyde ağrı hissedebilirsiniz.

Gerek duyduğunuzda başın ağrıdığınızda kullanmayı tercih ettiğiniz herhangi bir ağrı kesiciden alabilirsiniz. (Lütfen ilacın kullanım kılavuzunu okumayı unutmayın) Eğer braketler dudaklarınıza ve yanaklarınıza sürterek yara oluşturursa, size verilen mumdan bir parça kopararak parmaklarınızın arasında yuvarlayıp, yara  oluşturan metal parçasının üzerine yapıştırın, ağrı hissiniz azalacaktır. Sıkıntınız devam ederse ortodontistine danışmalısınız.

İstediğim zaman telleri çıkarabilir miyim ?

Dişlerinize yapıştırılan braketler tedavinin sonuna kadar ağzınızda kalacak. Bunları çıkarmaya çalışmamalısınız, aksi taktirde dişlerinize zarar verirsiniz ve tedaviniz sonuçlanmaz.

Normal olarak beslenebilir miyim?

Evet. Ancak yediklerinize dikkat etmeniz tedavinizin seyri açısından önemlidir. Ortodontik tedavinizin başarıyla sonuçlanmasını istiyorsanız dişlerinize zarar vermeyecek gıdaları seçmelisiniz.

  • Öğün aralarında ve gece yatmadan önce şekerli atıştırmalıkları ya da içecekleri tüketmemelisiniz,
  • Yapışkan ya da sert yiyecekleri yememelisiniz,
  • Sakız çiğnememelisiniz,
  • Asitli içeceklerden (diyet olanlar dahil) ve aşırı miktarda meyve suyundan uzak durmalısınız,
  • Elma havuç, ekmek kenarı gibi braketlerine zarar verebileceksert  yiyeceklere dikkat etmeli, bunları bölerek ufak lokmalar halinde yemelisiniz.

Dişlerimi ne sıklıkta ve nasıl fırçalayacağım?

Dişlerinizi günde en az üç defa 3’er dakika boyunca fırçalamalısınız. Mümkünce öğle araları için de yanınızda fırça taşımalısınız. Braketler ağızdayken fırçalama yapmak biraz daha uzun sürebilir bu yüzden vaktinizi iyi ayarlamalısınız. Özellikle diş ve dişetinin birleşim noktalarını dikkatle fırçalamayı unutmayınız. Ortodontistiniz size dişlerinizin ara yüzlerini temizleyebilmeniz için ince uçlu bir fırça önerebilir. Alkol içermeyen bir gargarayla her gün gargara yapmayı unutmamalısınız. Gargara yaptıktan sonraki 20 dakika boyunca yeme ve içme yapılmamalıdır. Bunlara özen göstermezseniz, zayıf fırçalama alışkanlığı ve kötü beslenmeye bağlı olarak diş yüzeyinde kalıcı lekeler oluşacaktır.

Tedavim ne kadar sürecek?

Durumunuzun şiddetine göre değişmekle birlikte tedavi süresi ortalama olarak 12 – 30 aydır. Kaçırılan randevuların ya da kopan braketlerin süreyi uzatacağını unutmamalısınız. 

Tedavi bittikten sonra başka bir aygıt kullanacak mıyım?

Tedavinizin aktif dönemi bittikten sonra pekiştirme dönemine geçilir. Pekiştirme döneminde takıp çıkartılabilen bir plak kullanılabildiği gibi, dişlerinizin  arkasına tel parçaları da yapıştırılabilir. Pekiştirme tedavisinin süresi kişiye göre değişir.

Bir müzik enstrümanı çalıyorsam ne yapmalıyım?

Ağzınızdaki teller enstrüman çalmanızı zorlaştırabilir. Bu durumu müzik öğretmeniniz ve ortodontistiniz ile görüşmelisiniz.

Tellere ilave olarak başka şeyler takacak mıyım?

Tedavinizin belirli bir döneminde elastik ve / veya ağız dışı aygıt kullanmanız gerekebilir. Takma sürenizi ortodontistiniz belirleyecektir. Bu sürelere  uymak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Ne sıklıkla muayeneye çağırılacağım?

Genellikle her 4-8 haftada bir düzenli olarak kontrole çağırırsınız.

Diş doktorumu rutin olarak ziyaret etmem gerekli mi?

Evet. Dişlerinizde oluşabilecek çürük öncesi lezyonların erken dönemde fark edilebilmesi için düzenli olarak görüştüğünüz  diş hekiminizle olan randevularınıza gidebilirsiniz.

Yakın temas sporu yapıyorsam ne yapmalıyım?

Diş koruyucu kullanmalısınız. Paten ya da board kayıyorsanız, ata biniyorsanız da diş koruyucu kullanmanız faydalı olacaktır.

Braketim kopar ya da telim kırılırsa ne yapmalıyım?

Mümkün olan en yakın zamana yeni bir randevu almalısınız. Sonraki randevu tarihinizin gelmesini beklerseniz aradan geçen zaman içerisinde tedaviniz ilerlemeyeceğinden tedaviniz yavaşlar ve dişlerinize zara verebilirsiniz.

ATASEHIR_KULTUR_20160501_26

 

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Botoks İle ilgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Hayat akıp giderken yaşadığımız anlar yüzümüze yansımaktadır. Gülerken gözlerimizi kısmakta, konuşurken kaşlarımızı kaldırmakta ya da çatmaktayız. Yaptığımız her hareket zaman...

Kapat