18. Ayda Bebek Gelişimi

18. Ayda Bebek Gelişimi

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

18 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur, Neler Yapabilir? 18. Ayda Bebek Gelişimi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. 18. Ayda Bebek Gelişimi yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Bu aylarda, çocuklarımızda anlama kapasitesi daha gelişmiş ve daha belirgindir. Bizleri taklit etmeleri fazlalaşır. 18. ayda çocuklarımız bir kağıt ve kalem buldukları an karalama gi-rişiminde bulunurlar. Bu, onlar için gelişimleri açısından çok önemlidir.

Hamurlarla oynamaktan, kum ve suyla oynamaktan büyük zevk alır. Onlara bu ortamları sağlarsak daha mutlu olacaklardır. Çocuklarımız günlük işlerimizin büyük bir bölümünde bize yardım etmek is-teyebilir, hatta hareketlerimizi taklit edeceklerdir.

Bu aylarda çocuklarımız; küçük şekerleri, boncukları, iğne ve iplikleri görür görmez iyice gelişmiş bir kıskaçlama tutuşuyla eline alırlar.

Basit, kolay, anlaşılır, renkli ki-taplara bakmaktan hoşlanırlar. Par-maklarıyla gösterirler. Bu aylarda bebeklerimiz, doğrudan doğruya kendisiyle konuşularak iletişim ku-rulmasına ilgi gösterirler. Otuzdan fazla sözcük kullanmaya başlarlar ve daha fazlasını anlarlar.

Çocuk şarkılarından hoşlanır ve eşlik etmeye çalışırlar. Sosyal beceri sergilemelerinde ise; kaşığı tutar ve yemeği dökmeden ağzına götürürler, oldukça iyi çiğnerler. O zaman demek oluyor ki, bu aylardan itibaren bebeklerimizin kendi yemeklerini kendileri yemeleri sağlanmalı, dökse bile tepki vermemeliyiz. Hatta bardağı iki eliyle kavrayıp üstüne veya çevreye pek fazla dökmeden içebilirler.

Ayakkabılarını, çoraplarını ve şapkasını kendileri çıkarabilirler hatta bundan çok hoşlanırlar. Ama tekrar giyemezler. Hala altlarını ıslatırlar. Bu normaldir. Ama tuvalet ihtiyaçlarını genel huzursuzluğuyla ve sesli anlatımla önceden haber vermeye başlamışlardır. Bu özelliklerini takip edip bezine değil de tuvalete yetiştirebilirsiniz. Oyuncakları artık ağzına götürmez.

Günlük etkinliklerimizden bazılarını kendince taklit etmeye çalışır. Oyuncak bebeğine yemek yedirmek, kitap okumak, yer süpürmek gibi..

Başta annesi olmak üzere, tanıdık yetişkinlere duygusal açıdan hâlâ epeyce bağımlıdır. Çocuklarımız bu aylarda, zaman zaman, omzumuzu tutarak, bize vurarak, yasak olan şeyleri yaparak veya kurallara uymayı reddederek çeşitli dikkat çekme oyunlarına başvuracaklardır. Hatta bunun yanı sıra diğer çocuklarla işbirliği ve anlaşma içine girmiştir.

 

Kaynak: oncecocugum.com

Cevapla

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
17. Ayda Bebek Gelişimi

17 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur, Neler Yapabilir? 17. Ayda Bebek Gelişimi hakkında sizin için topladığımız bilgiler aşağıdaki gibidir. 17. Ayda Bebek...

Kapat