ANDROSTENEDİON Testi ve Değer Aralığı Nedir?

Konu, 'Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları' kısmında sagligimicin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

 1. sagligimicin

  sagligimicin Administrator Yetkili Kişi

  ANDROSTENEDİON Testi nedir? ANDROSTENEDİON Testi hangi hastalığın tanısında kullanılır? ANDROSTENEDİON Testinin normal değeri nedir? ANDROSTENEDİON değerinin düşük ve yüksek çıkmasının anlamı nedir? ANDROSTENEDİON yazısını sadece bilgi edinme amaçlı kullanınız ve sağlık sorunlarınız için vakit kaybetmeden doktorunuza ya da en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  Kullanım amacı: Klinik uygulamada konjenital adrenal hiperplazi, kadınlarda virilizasyon, hirsutizm, polikistik over sendromu gibi durumların teşhisi ve tedaviye alınan cevabın izlenmesi amacıyla kullanılır.

  Genel bilgiler: Steroid yapısında, 19 karbonlu bir molekül olan androstenedion, böbreküstü bezinde, testislerde ve overlerde bulunur. Dehidroepiandrosteron veya 17-hidroksiprogesterondan üretilir. Androstenedion, sonraki aşamada testosteron ve estron’a dönüşür. Testosteron, dihidrotestosteronun, estron ise estrodiol’ün öncü molekülleridir. Androstenedion’un ilgili dokulardan plazmaya salınan kısmı periferik dokularda testosteron ve östrojenlere dönüşür. Steroidogenez’in ilgili kısımlarında meydana gelen bozukluklar, serum androstenedion konsantrasyonunu etkiler. Adrenal kaynaklı androstenedion’un üretimi ACTH’ın kontrolü altındadır. Gonadal androstenedion üretimi ise gonadotropinler tarafından kontrol edilir.

  Test sonucunun yorumu:
  • Konjenital adrenal hiperplazinin en sık rastlanan türü olan 21- hidroksilaz eksikliğinde, klinik tablonun ağırlığı ile her zaman tam bir korelasyon göstermese de, serum androstenedion konsantrasyonunda belirgin derecede artış olması beklenir. Beraberinde, plazma 17- hidroksiprogesteron, progesteron, renin, ACTH konsantrasyonlarında ve üriner 17-ketosteroid atılımında artış olur. Buna karşılık plazma kortizol konsantrasyonu düşük olma eğilimindedir.
  • Serum androstenedion ölçümü, kadınlarda hirsutizm nedeniyle yapılan araştırmalarda yönlendirici olabilir. Androstenedion ve dehidroepiandrosteron, kadınlarda bulunan başlıca androjenlerdir. Kendisi zayıf bir androjen olan androstenedion, normal bir kadında, adrenal glandlardan ve overlerden hemen hemen birbirine yakın miktarlarda üretilir. Stein-Leventhal sendromu, ovarial stromal hiperplazi, konjenital adrenal hiperplazi, Cushing sendromu ve ACTH salgılayan ektopik tü- mörler gibi hirsutizme neden olan durumlarda serum androstenedion konsantrasyonu yüksek bulunur. Hirsutizm vakalarının yaklaşık %60 kadarında serum androstenedion konsantrasyonunun yüksek bulunduğu bildirilmektedir. Androstenedion, periferik dokularda testosteron ve dihidrotestosterona dönüşerek hirsutizm patogenezinde rol oynar. Aynı şekilde obez kadınlarda, androstenedion’un yağ dokusunda östrojenlere dönüşümü endometrial hiperplaziden sorumlu olabilir.
  • Puberte öncesi çocuklarda, orak hücreli anemide, primer veya sekonder adrenal yetersizliği ve over yetersizliği olan kadınlarda androstenedion konsantrasyonu düşük bulunur.
  Numune: Serum (kırmızı veya sarı kapaklı tüp). Minimum 200 µL. Diurnal varyasyonu vardır. Sabah saat 06.00-08.00 arasında maksimum, akşamüstü saat 16.00’da ise minimum düzeylerdedir. Numunenin sabah alınması tavsiye edilir.

  Çalışma yöntemi: RIA.

  Referans aralığı:

  Screenshot_3.png
     Günlük olarak yemek tariflerinden haberdar olmak için kanalımıza abone olun !
Bu konuya benzer ilginizi çekebilecek 15 konu aşağıdaki gibidir;
Forum Başlık Tarih
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VON WİLLEBRAND FAKTÖR ANTİJENİ Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VON WİLLEBRAND FAKTÖR AKTİVİTESİ Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VİTAMİN E Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VİTAMİN D3 Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VİTAMİN B12 Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VİTAMİN A Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VDRL Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VARICELLA ZOSTER VİRÜS ANTİKORLARI IgM VE IgG Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VANİLMANDELİK ASİT Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları VALPROİK ASİT Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları ÜRİK ASİT Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları ÜRE NİTROJENİ Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları TÜBÜLER FOSFAT REABSORBSİYONU Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları TSH RESEPTÖR ANTİKORU Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015
Klinik Labaratuvar Testleri Ve Anlamları TROPONİN T Testi ve Değer Aralığı Nedir? 26 Haziran 2015

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur:

 1. androstenedion referans aralığı